www.prvnizpravy.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.sanep.sk | www.epravo.cz
Pozítří
21/7 °C
Zítra
25/14 °C
Dnes
24/13 °C
   úterý 22.05.2012 22:21  |  Svátek: Emil
Přihlásit | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS
Nejčastější nemoci:
Meningokok
Sytémový lupus erythematosus (SLE)
Cushingův syndrom
Paradontitida
Hirschprungova choroba
Sjögrenův syndrom
Artritida
Exklusivní partner České lékařské komory v oblasti elektronického vzdělávání

Magazin

Velikost textu:

Naše oči nás nutí k těžkému rozhodnutí?

Ne všechny situace v našem životě si můžeme vybrat. Někdy nás k rozhodování přinutí naše zdraví. 
7.prosinec 2011
Jak nám přibývá let, naše tělesné orgány přestávají fungovat nebo se rozhýbávají poněkud obtížněji. Jedním s problémů, které souvisí často s věkem je náš zrak. Nemusíme být ale staří, abychom hůře viděli a potřebovali zrak nějakým způsobem korigovat.
 
Vetchozrakost, jako zrakovou vadu, která souvisí s věkem, většinou korigujeme brýlemi, ovšem mladším lidem to nemusí vyhovovat. Žijí třeba bohatým společenským životem, sportují, pracují, a brýle proto nemusí být dostatečná pomůcka pro úpravu vidění.

Zejména mladší lidé tak  uvažují o používání kontaktních čoček. Někdy se ale dozvědí, že i to je zbytečné, protože jejich zrakovou vadu by mohla upravit laserová operace. Jak se ale rozhodnout, co je pro lidské oko nejoptimálnější – brýle, čočky nebo operace?

Každá korekce oční vady má své výhody i nevýhody. Brýle jsou jednoduché, snadno se nosí, patří mezi módní doplňky. Ale pěkné brýle mohou být také dosti drahou záležitostí.

Kontaktní čočky korigují oční vadu stejně dobře, umožňují normální zorné pole i prostorové vidění, ale ne každý je snáší, mají vysoké nároky na hygienu a musí se stále kupovat nové.

Laserová operace u nižších dioptrií výborně odstraní oční vadu, ale za šera může zhoršovat zrakovou ostrost. Cena za zákrok je poměrně vysoká, ale zase jen jednorázová.

Jak se tedy rozhodnout?
Nejčastějšími očními vadami jsou refrakční vady. Patří mezi ně dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus (porucha vidění vyvolaná nesprávným zakřivením rohovky).

Při dalekozrakosti jsou vhodné brýle nebo kontaktní čočky. U starších lidí je možné při dalekozrakosti volit operaci, při které se lidská čočka nahradí silnější čočkou umělou.

Při krátkozrakosti záleží na velikosti oční vady, ale obecně lze říci, že dobré vidění zajistí brýle, kontaktní čočky i laserová operace. Při oční vadě do šesti dioptrií je laserová operace opravdu bezpečná, u vyšších vad záleží na dalších faktorech.

Astigmatismus lze dobře korigovat brýlemi nebo laserem.

Co si vybereme záleží nejen na doporučení našeho lékaře a také na nás a našich možnostech a požadavcích. Korekce oční vady je záležitost úzce specifická, ale nabízí nám poměrně širokou paletu možností. Dobře vidět je ale velmi důležité a proto bychom korekci zrakových vad měli věnovat velkou pozornost.

ml,foto:rachiv

Grilované jehněčí

Čas vaření: 45min   
Cena: 230,- Kč  

Těstovinový salát s chřestem

Čas vaření: 45min   
Cena: 95,- Kč  

Aktuální články

Odborná konference Svět informatiky ve zdravotnictví po roce opět v Praze.

Jsem homosexuál... a co?

Stětí mečem býval obvyklý trest za homosexuální pohlavní styk během vlády Marie Terezie.

Časopis Vogue vykázal ze svých stránek příliš hubené modelky

Časopis Vogue, který patří mezi nejprestižnější arbitry stylu na světě, se rozhodl razit mezi svými modelkami nový trend: Příliš mladé a příliš hubené už nejsou v módě, napsala agentura AP.

Rodiče by dle lékařů neměli děti nechat se opalovat

Rodiče by podle lékařů měli dbát na to, kolik času na slunci stráví jejich děti.

Ve světě se ročně předčasně rodí 15 milionů dětí

Ve světě se každoročně předčasně narodí 15 milionů dětí, tedy zhruba každé desáté. Přes milion z nich umírá a ostatní si často do života odnášejí nejrůznější postižení.

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
Nejnovější
Nejčtenější
Ankety
Jste pro, aby záchránáři měli nárok na odchodné?
   
Ano, jsem pro, zaslouží si to 64%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím, je mi to jedno 20%
transparent.gif transparent.gif
Diskuzní fórum
Novinky e-mail

Partneři
MUDr. Štefánek Jiří - O medicíně a nemocech
www.stefajir.cz
PROVOZOVATEL A KONTAKTY   |   NÁMĚTY A DOTAZY                           © 2008-2012 klinikazdravi.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu redakce je zakázáno.
www.klinikazdravi.cz  využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.