Sedmero (ván)očních pohrom

Sedmero (ván)očních pohrom
14.12.2015 0:00

Vánoce jsou opět za dveřmi a nejen děti se už nemohou dočkat těch vytoužených chvil radosti, hojnosti a rodinného štěstí. Jenže! Stačí poměrně málo a tento očekávaný duševní balzám se zvrtne v nefalšované peklo na zemi.

A řeč není pouze o tradičních kapřích kostech v krku, vznícených vánočních stromcích či karambolech na sáňkařském svahu. Své by o tom mohli říct například oční lékaři.

1) Vánoční stromeček – jednoznačně největší hrozba celých Vánoc. Tisíce ostrých jehlic je dychtivě připraveno na moment, kdy si z blízka přivoníte k opojné vůni borovice, a našponovaná větev vám během vteřiny poškrábe rohovku.

Názor lékaře: „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře“, radí MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize.

2) Vánoční ozdoby – dalo by se říct, že jsou neodmyslitelně spjaty s nepřítelem číslo jedna (se stromkem), ale podle našeho názoru si zaslouží samostatnou kapitolu. Skleněné koule s velkou oblibou spolupracují s větvemi stromu a zpravidla, jakmile se jich nepatrně dotknete (zejména těch „posvátných“ po babičkách), okamžitě se tříští na tisíce drobounkých střepů, které touží proniknout Vaším okem, abyste na tyhle Vánoce opravdu nezapomněli. A pokud se neroztříští, tak vám alespoň spolehlivě kontaminují celý povrch těla, včetně očí, drobounkými třpytkami.

Názor lékaře: „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic: může se to snadno stát a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou.“

3) Světýlka – Pokud někde platí, že čeho je moc, toho je příliš, pak je to právě zde. Nic proti tlumenému svitu pár drobných elektrických svíčiček, ale pokud výzdoba vašeho okna probudí v sousedech podezření, že přijel cirkus, je něco špatně. Situaci nevylepší, ani když světýlka blikají či jsou doprovázena chytlavou melodií.

Názor lékaře: „Příliš světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.“

4) Pyrotechnika –. Rakety, dělbuchy, rachejtle a vůbec všechno, co létá zapálené směrem vzhůru (nebo kterýmkoli jiným směrem), je velmi oblíbeným vánočním a silvestrovským zdrojem sebedestrukce. Své by o tom mohli vyprávět nejen traumatologové a záchranáři, ale také kolegové hasiči. To samé platí i o obyčejných svíčkách či prskavkách.

Názor lékaře: „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.“

5) František, purpura – Vánoční klasika! Kdo nehoří, musí aspoň doutnat. A to je teprve pastva pro oči! Pokud ve svém opiovém doupěti nezačnete narážet do nábytku kvůli neprůhlednému dýmu, tak zcela určitě kvůli zaslzeným očím.

názor lékaře: „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vplachujte kapkami.“

6) Štědrovečerní tabule – Další vánoční tradice, kterou by měli oftalmologové nejlépe zakázat. Berme jako předpoklad, že nejste amatéři a smažení a prskající olej přečkáte bez úhony a bez potřeby slepecké hůlky. Ale zvýšená koncentrace smažených kaprů si nutně žádá zvýšenou spotřebu citrónů na dochucení tradiční štědrovečerní krmě. A všichni víme, kterak zákeřné ovoce je citron. Při zmáčknutí stříká jen a pouze jediným směrem – do oka! A rychlé špunty z láhví od šumivých sektů? Ty používají úplně stejný navigační systém jako právě citron.

Názor lékaře: „Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku.“

7) Dárky – Chtělo by se říci, že pokud se zdravým zrakem přečkáte štědrovečerní hodování, tak máte téměř vyhráno. Bohužel, není tomu tak. Přicházejí poslední kritické okamžiky – rozbalování dárků. Je totiž nad slunce jasnější, že pokud nenajdete ve vánočním papíru pistolku z hračkářství, tak ji v něm najde vaše dítě, kamarád, nebo kdokoli jiný. Je pak jen otázka času, kdy vaše zornička schytá přímý zásah. To samé platí o jakémkoli vybavení pro míčové sporty, ať už jsou to balóny, tenisáky, golfové míčky, náčiní na floorball… Vždycky se najde chytrák, který si bude chtít doma na chodbě dokázat, že je něco jako Jarda Jágr, a v návalu euforie zamíří zpravidla tak neomylně, že místo na půlnoční mši poletíte rovnou na pohotovost… A laserová ukazovátka? Tím někoho obdaruje jedině masochista.

Názor lékaře: „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserové ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku.“

autor: MaB