Pozor na pohlavní choroby !

Pozor na pohlavní choroby !
2. 1. 2008 15:31

2.část

Klesající výskyt „klasických“ pohlavně přenosných chorob (v ČR od roku 1994 výhradně kapavky a syfilis) je v současnosti bohužel kompenzován zvyšujícím se výskytem virových a bakteriálních infekcí přenosných zejména genitálním kontaktem. K nejfrekventovanějším    v gynekologické ordinaci patří chlamydiové a ureaplasmové infekce, virové herpetické a papilomavirové onemocnění, kvasinky  a trichomoniáza.

Záludné chlamydie
Dlouhodobý výtok z pochvy nereagující na běžnou léčbu, potíže při močení, nespecifické bolesti v podbřišku, slabé krvácení po pohlavním styku, krvácení či špinění z pochvy mimo období menstruace, u mužů potíže při močení či abnormální nález ve spermiogramu… toto jsou nejčastější projevy genitální formy infekce chlamydiemi (Chlamyda trachomatis). Záludnost této infekce spočívá zejména v tom, že až polovina postižených jedinců (zejména mužů) je zcela bez potíží. Obtížná  a nákladná je i diagnostika chlamydií, zvažuje se efekt vyhledávacího vyšetření na chlamydie u rizikových skupin (ženy 22-25 let s více sexuálními partnery v anamnéze, s infekcí kapavky, či s nádorovým onemocněním děložního čípku, či  s  předčasným porodem…). V  ambulanci gynekologa, kožního lékaře  či urologa je možno provést stěr na přítomnost chlamydiové DNA z kanálu děložního hrdla či z močové trubice nebo  konečníku. Diagnóza je možná metodou průkazu protilátek  z krevního vzorku.
Neléčená infekce způsobuje pánevní zánět se závažnými následky již po první atace až  u 20% žen.  U mužů se vyvíjí zánět nadvarlete a prostaty, a mohou se aktivovat imunologické procesy vedoucí k neplodnosti.
Chlamydie se léčí antibiotiky, důležitá je dostatečná dávka a doba podávání, existují různá léčebná schémata, vždy je nutno léčit oba (všechny) sexuální partnery a dodržet i sexuální abstinenci až do kontrolních vyšetření po léčbě.

Ureaplasma
Ureaplasma urealyticum působí zejména močové potíže u žen (pálení při a po močení, časté nucení na močení atp.). Prokazatelná je speciálním testem v moči a v močové trubici či v hrdle děložním.  Chronická infekce může umožnit vstup dalších infekčních mikroorganismů. U infikovaných mužů se až u poloviny  vyskytuje Ureaplasma přímo v ejakulátu.  Léčí se obdobně jako chlamydie podáváním antibiotik.

Nebezpečné banální  opary
Herpes simplex virus 1 a 2 (dále HSV) patří k životu většiny lidí alespoň jedenkrát za život! Výskyt genitální formy infekce vrcholí v období vrcholící sexuální aktivity (průměr u obou pohlaví mezi 22. a 25. rokem věku). Vědci zjistili, že díky  stále oblíbenějšímu orálnímu sexu se již stírá rozdíl mezi klasickým oparem v oblasti rtů a genitální formou tohoto virového onemocnění, škodí oba stejně!
Typická pro akutní formu infekce je přibližně 2 až 6-denní inkubační doba, pak následuje výsev drobných  puchýřků s lehce se kalícím vodnatým obsahem a zduřením místních lymfatických uzlin. Velmi častá je krátkodobá horečka a celková reakce organismu na přítomnost viru (únava, malátnost). Bolestivé kožní puchýřky na zevním genitálu, v pochvě, na děložním čípku či v oblasti konečníku během 24-48 hodin pukají a mohou se stát vstupní branou druhotné infekce (nejčastěji bakterie či kvasinky). I po místní léčbě antivirotiky ve formě mastí či krémů se mokvající plošky hojí  přibližně 5-10 dnů, vylučování viru (a tedy možnost nakazit dalšího jedince)  může trvat až 6 týdnů. V léčbě mohou pomoci již výše zmíněné masti, gely či krémy aplikované v doporučené dávce a intervalu. Při závažnější formě  infekce a recidivách podáváme celkově působící antivirové léky dle doporučených dávkovacích schémat.
Závažná je infekce HSV u těhotné ženy.Onemocní-li těhotná žena touto infekcí poprvé v těhotenství je riziko přenosu na plod až 50%. U opakované infekce je to 5%.  Přenos je možný buď přestupem přes placentu či přímým kontaktem plodu s virem v porodních cestách. Závažné je HSV onemocnění centrální nervové soustavy novorozenců s vysokou úmrtností, v civilizovaných zemích je kolísá výskyt onemocnění novorozenců v rozmezí 1: 10 000 – 1: 2 000 živě narozených. Nadějná je příprava vakcíny proti HSV.

Infekce papillomavirem – předstupeň zhoubného nádoru ?
Human papillomavirus, HPV  je co do výskytu na jednom z čelních míst. Projevuje se bělavými bradavičnatými či květákovitými výrůstky či odbarvenými ploškami na kůži a sliznicích genitálu,  konečníku a dutiny ústní. Výrůstky jsou v drtivé většině zcela nebolestivé postižený jedinec je objeví náhodou při intimní hygieně či až po upozornění  např. partnerem či při lékařské prohlídce.Projevy určitých typů HPV zejména na děložním čípku, méně často na Volv či penisu,   mohou mít tendenci změnit se v průběhu let až do zhoubného nádoru. Průkaz HPV je možný pomocí stěru z děložního čípku.
Léčba se v současnosti omezuje na odstranění viditelných projevů HPV  podle umístění a rozsahu aplikaci chemického roztoku,  skalpelem  či laserem. V blízké době bude možná vakcinace zejména mladých žen, hovoří se o věkové skupině 11-14-letých dívek.

Kvasinkový ping-pong
Zařazení kvasinek do nemocí přenosných i pohlavním stykem vysvětluje často úporné opakované dlouhodobé potíže velké skupiny pacientek navštěvujících zejména gynekologické a kožní ordinace. Žena většinou  léčbu čípky či mastmi  podstoupí , ale nedostatečně dodrží tzv. režimová opatření, zahrnující kromě zvýšené hygieny (včetně oddělného praní spodního,  ložního prádla a ručníků), diety s vyřazením cukrů ( i v podobě alkoholických nápojů a ovoce!) i abstinenci vaginálního pohlavního styku během léčby . Při pohlavním styku s osobou postiženou kvasinkovou infekcí může dojít nejen k nákaze partnera, ale i k tvorbě drobných trhlinek na infikované sliznici. Kvasinky mají výraznou přilnavost ke krevním elementům a po kontaktu s krvinkami se ještě výrazněji množí! Aplikovanými  léky již „vyhubené“ kolonie kvasinek se tak rychle rozrostou  o nové a koloběh začíná nanovo!
Podobný proces samozřejmě může probíhat i u partnera a tak je moment vyléčení rázem v nedohlednu.  Banální kvasinky tak přestavují významný společenský a pro zdravotní pojišťovny  a lékaře i ekonomický problém! Důsledná léčba a preventivní chování je nezbytným základem léčby.

Bičenka poševní
Téměř poetický název označuje v češtině prvoka Trichomonas vaginalis působícího u žen  zánět pochvy a u mužů zánět předkožkového vaku. Projevuje se intenzívním pálením a svěděním již za několik hodin po pohlavním styku s postiženým jedincem. Vzácně je možná nákaza i z nedostatečně desinfikované bazénové vody, vířivky atd. koncentrace prvoků v kontaminované vodě však musí být skutečně vysoká, abychom na ně mohli infekci svést!
Infekce se léčí dostatečně dlouhou celkovou aplikací léku metronidazolu, nejlépe oběma partnerům. Po dobu léčby je pohlavní styk možný pouze s kondomem.

...a jak se bránit?
Pokud  vůbec sex na jednu noc, tak vždy s kondomem !
Neobvyklé projevy na kůži či sliznici genitálu (vlastní či u partnera) nenechat bez povšimnutí a zkonzultovat  co nejdříve s lékařem!
Důsledně dodržet doporučenou dobu léčby a režimová opatření!
MUDr.Kamila Nouzová
GynCentrum, s.r.o., Praha
www.gyncentrum.cz
autor: Redakce