Pomoc diabetikům při dodržení zdravých předsevzetí

Pomoc diabetikům při dodržení zdravých předsevzetí
10.01.2013 0:00

Diabetes je nejrozšířenější metabolické onemocnění. Jelikož nemoc sama o sobě bolest nezpůsobuje a dnešní moderní léčba diabetu je navíc na velmi vysoké úrovni, pacient se mnohdy cítí jako zdravý.

Tato skutečnost pak může svádět k nedodržování léčebných opatření, ačkoli po sdělení diagnózy se většina pacientů rozhodne změnit svůj životní styl podle rad lékaře. Jako většina předsevzetí však i tato dost rychle vyprchají. Kampaň Všeobecné zdravotní pojišťovny Aktivní diabetik proto radí pacientům, jak žít s diabetem dlouhodobě spokojeně a bez komplikací.

Předsevzetí č. 1: ZHUBNU!
Pozor na extrémní diety. Dietní změna musí být pozvolná a snižování hmotnosti postupné, ale plynulé. Čím je změna radikálnější, tím je těžší ji udržet. Při stanovování energetického obsahu v jídle je ideální si například 3 dny jídlo zapisovat, zvážit jeho součásti a poradit se s dietologem. Pozor na tak zvané Dia výrobky, které neobsahují cukr (sacharózu), ale další sacharidy ano. „Většinou mají stejný, někdy i vyšší obsah tuku a podobnou energetickou hodnotu jako podobné výrobky „neDia“. Vždy by nás měla zajímat především energetická hodnota výrobku a jeho složení,“ říká Věra Stejskalová, nutriční specialistka a jeden z odborných garantů kampaně.

Předsevzetí č. 2: UPRAVÍM SVŮJ JÍDELNÍČEK!
Vhodné je jist 6x denně. Rozložení jídel do více dávek vede k nižšímu výkyvu glykémie po jídle. Předpokladem jsou dobré znalosti pacienta o obsahu sacharidů v jednotlivých potravinách a glykemickém indexu potravin. Diabetik by měl klást důraz na dostatečné množství bílkovin, omezit tuky (především živočišné), přijímat vlákninu, vitamíny a minerální látky a dbát na nízký glykemický index u sacharidů. Přehled vhodných a nevhodných potravin naleznete zde.

Předsevzetí č. 3: ZAČNU SPORTOVAT!
Správně zvolená pohybová aktivita snižuje hodnotu glykémie a tím zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr. Optimální pohybovou aktivitou diabetika je například chůze, jízda na kole, posilování nebo plavání. „V současnosti velmi oblíbeným sportem je nordic walking, což je chůze se speciálními hůlkami,“ říká Jan Větrovský, rekondiční instruktor a jeden z odborných garantů kampaně. Vybranému sportu je vhodné věnovat se každý den alespoň 30 minut, ideálně pak 60 minut.

Předsevzetí č. 4: BUDU DBÁT NA PREVENCI!
Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se diabetik může cítit zdravý, neměl by přesto zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná. Pojištěnec má nárok na řadu preventivních prohlídek či vyšetření zdarma.

Předsevzetí č. 5: NA KAŽDÝ DEN BUDU POHLÍŽET POZITIVNĚ!
Diabetický pacient může žít dlouhý a plnohodnotný život. Podmínkou však je, aby si osvojil všechna nezbytná opatření. Je vhodné se o změně životního režimu poradit s odborníkem, ideálně specialistou na dietu, někdy i navštívit psychologa. Nezapomínejte ani na pomoc ze strany rodiny a přátel a uvědomte si, že i s diabetem se můžete radovat ze života.
autor: Redakce