Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku
10.11.2007 8:53

HZP zařadila do svých preventivních programů příspěvek na vakcínu proti rakovině děložního čípku

Vakcína proti rakovině děložního čípku je na českém trhu. Mladým ženám budou stačit pouhé tři injekce, aby se ochránily před tímto druhem nádoru. Rakovina děložního čípku je po karcinomu prsu druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen a v České republice se objevuje dvakrát až třikrát častěji než v rozvinutých zemích Evropské unie. Ročně na tuto nemoc u nás zemře čtyři sta žen. Těch, které onemocní a musí se zdlouhavě léčit nebo jim lékaři musí nádor operovat, je však třikrát tolik.

Očkovací látka SILGARD® je schválena jako první a jediná vakcína v Evropské unii k prevenci rakoviny děložního hrdla, cervikálních dysplázií/prekarcinomů vysokého stupně [cervikální intraepiteliální neoplázie (CIN 2/3)], vulválních dysplastických lézí vysokého stupně/prekancerózních (VIN 2/3) a genitálních bradavic (condyloma acuminata), vyvolávaných lidským papilomavirem (human papillomavirus, HPV) typů 6, 11, 16 a 18. SILGARD® je jedinou vakcínou zabraňující rozvoji rakoviny děložního hrdla, prekancerózních lézí a dalších onemocnění vyvolávaných uvedenými čtyřmi typy HPV, což jsou typy vyvolávající většinu případů uvedených onemocnění. Toto povolení platí pro 25 členských zemí EU včetně pěti největších, tedy Francii, Německo, Itálii, Španělsko a Spojené království.
V 19 evropských zemích včetně 15 členských zemí EU bude tuto vakcínu dodávat na trh společnost Sanofi Pasteur MSD (SPMSD), což je společný podnik společností Sanofi Pasteur a Merck & Co., Inc. Ve zbývajících zemích střední a východní Evropy včetně České republiky bude vakcínu dodávat společnost Merck Sharp & Dohme pod označením buď SILGARD® nebo GARDASIL®.

Rakovina děložního hrdla je druhou nejčastější příčinou úmrtí na následky rakoviny (po rakovině prsu) u mladých žen (ve věku 15 až 44 let) v Evropě. V Evropě je diagnóza rakoviny děložního hrdla stanovena ročně přibližně u 33 500 žen a 15 000 žen na rakovinu děložního hrdla ročně umírá (40 každý den). V České republice je rakovina děložního hrdla diagnostikována každým rokem přibližně u tisíce žen, téměř 400 žen na toto onemocnění umírá.

HZP zařadila do svých preventivních programů příspěvek na vakcínu proti rakovině děložního čípku (max. do výše 1500 Kč).

Na trhu je jediná vakcína - Silgard (od společnosti Merck)v ceně cca 10 000 Kč, očkování probíhá v celkem 3 etapách, v průběhu 1 roku. Doporučená doba k očkování je 9-26 let, optimální kolem 13 let, ještě před začátkem pohlavního života.

více info www.hzp.cz 

autor: Redakce