Nemoc je tu hned, na lék musíme počkat

Nemoc je tu hned, na lék musíme počkat
23.06.2011 0:00

Zvykli jsme si, že na všechno je dnes už pilulka nebo kapky. Jak dlouhá je ale cesta, kterou musí věda urazit, než může nabídnout účinný lék?

Jak že je dlouhá? Nesmírně.Vždyť někdy se i po desítkách let ukáže, že výzkum se ubíral nesprávnou cestou, že vyrobený lék má nebezpečné vedlejší účinky nebo že se mezitím změnil kmen nemoci, která lidstvo trápí.

Náhodné objevy, které se ve výzkumu občas vyskytnou a které vedou rychle k cíli byly ve všech dobách opravdovým zázrakem. Stejně tak se občas stane, že se během výzkumu objeví vedlejší produkt, který má léčivé účinky zase na jinou nemoc.

Vývoj nových léčebných preparátů je oborem, kde je každý neúspěch úspěchem, neboť sice nepřinesl nový, zázračný lék, ale ukázal cestu, kterou se již nelze ubírat. Je to nikdy nekončící cesta pokusů a omylů, které ale vedou k jedinému cíli.

A i když je nakonec nový lék objeven, jeho cesta k pacientovi je ještě dlouhá a strastiplná. Z tisíců vzorků různých preparátů se jich do užšího výběru dostane jen několik desítek a ty procházejí náročnými a dlouhými klinickými zkouškami. Probíhají laboratorní testy a zkoušky reakcí v laboratorních podmínkách, zkoušky na zvířatech a než se nový lék začne zkoušet podávat také lidem, uběhne většinou několik let  a zasedá neskutečné množství různých vědeckých kapacit, které zvažují, zda očekávané účinky budou úměrné nebezpečí, kterým se "pokusní králíci" vystaví .

Pokud se nový lék při zkouškách  a testech osvědčí, čeká jej ještě dlouhé schvalovací řízení, než může být uvedne na trh. A i poté se může stát, že se v průběhu mnoha let objeví vedlejší účinky, které se zdály být dávno vyloučeny a úspěšný lék musí být z trhu stažen. Stačí, aby do léčebného procesu vstoupil nový prvek, který ani v době zkoušek nemusel být znám.

Dalším prvkem, který do procesu vývoje a schvalování léků vstupuje jsou finance a byznys a to už je zase úplně jiná kapitola.

Je pravda, že zlatá doba nových objevů i v oblasti léků je asi už dávno za námi, vše potřebné bylo již objeveno a vědci mají obrovské množství informací, se kterými mohou pracovat při zdokonalování toho, co již má lidstvo k dispozici. Stále je totiž nutno na něčem pracovat, neboť i nemoci mají svůj zákonitý vývoj a mění se tak, jako se mění prostředí kolem nás. Sotva se podaří zbavit lidstvo jedné hrozby, objeví se jiná, nová  a zase jsme na začátku.

Až si tedy budete brát obyčejnou pilulku proti bolení hlavy, vězte, že držíte v ruce výsledek velkého úsilí chytrých a také odvážných hlav, které svůj potenciál věnovaly právě na to, aby vás ta vaše hlava konečně přestala bolet.

ml,foto:archiv
autor: Redakce