Léto ve víru sexu. Těšíte se? Nabízí se i otázka „Bojíte se?“

Léto ve víru sexu. Těšíte se? Nabízí se i otázka „Bojíte se?“
15.07.2014 12:00

Než se vrhnete do víru zábavy, nabízíme jedno malé zamyšlení.

Kapavka, syfilis, AIDS, hepatitida, chlamydie… jestli si myslíte, že tyto nemoci patří jen prostitutkám a homosexuálům, jste na velkém omylu. Vedoucí lékař dermatovenerologické ambulance v Praze Přemysl Procházka smutně konstatuje: „Velmi byste se divili, do jakých sociálních vrstev pohlavní choroby zasahují, kolik nešťastných osudů se před námi odehrává. Zrovna nedávno k nám přišla studentka vysoké školy, která se nakazila kapavkou na studijním pobytu v zahraničí. Prý byl ten černovlasý kluk moc hezký, ale kondom neměl.“

Sexuální chování se v posledních letech dost uvolnilo, kondom už není tolik populární. Nicméně čísla hovoří jasně. 1 151 nových případů kapavky (o 442 víc než 2011), 696 syfilis, 226 HIV pozitivity za rok 2012. A čísla narůstají.  Např. za první čtyři měsíce roku 2014 se nově nakazilo virem HIV 99 lidí.

Jak poznám nákazu kapavkou?

Jako standardní inkubační dobu v případě kapavky lékaři uvádějí období dvou až čtrnácti dnů. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi  4. - 7. dnem po nakažení, u mužů potom zhruba mezi 2. - 5. dnem. Nebezpečné však je, že u velkého množství nakažených lidí bývají symptomy velmi slabé, nebo může trvat několik měsíců, než se vůbec projeví! Infekce se volně šíří nejen v těle, ale i mezi dalšími sexuálními partnery.

U žen jsou hlavními příznaky nákazy kapavkou jednak výtok z vagíny, dále potíže s močením spojené s častější potřebou, ale také krvácení. A to bud´po pohlavním styku nebo v období mezi jednotlivými menstruacemi. Může také dojít ke hnisání zaníceného děložního hrdla. Pokud bakterie postupují dál do dělohy a vejcovodů, mohou způsobit neplodnost či mimoděložní těhotenství.

Nakažení muži mohou mít obtíže při močení spojené s nepříjemným pálením a řezáním, často doprovázeno hustým hnisavým výtokem z močové trubice. Neléčená kapavka se může rozšířit do oblasti varlat a nadvarlat, což je obvykle doprovázeno svěděním nebo bolestí. Výsledkem může být také neplodnost.

 „Mnohým mladým lidem připadá trapné při sexu řešit kondom a sexuální věrnost je podle nich nudná.  Ale tady jde o zdraví a mnohdy i o život. Proto veškeré předsudky stranou! A pokud máte jakékoliv podezření, zajděte si co nejdříve na testy do venerologické ambulance nebo požádejte o doporučení svého obvodního lékaře,“ důrazně dodává doktor Procházka. 

Podrobné informace o pohlavních chorobách na www.laboratornitesty.cz

autor: Redakce