Lékárny bojují proti rakovině kůže

Lékárny bojují proti rakovině kůže
10.05.2015 0:00

Za posledních 30 let vzrostl téměř čtyřikrát počet Čechů, u nichž byl indikován zhoubný melanom kůže a až tři sta z nich této nejagresivnější formě rakoviny každý rok podlehne. Příčiny výskytu rakoviny kůže je možné hledat ve ztenčující se ozónové vrstvě, častějších dovolených u moře i vzrůstajícímu využívání solárií. Na tento alarmující trend reagují lékárny, které spouštějí preventivní kampaň, jež má pacienty naučit, jak se se bezpečně opalovat a správně se starat o kůži.

Kampaň potrvá od 11. května do 14. června 2015 v Alphega lékárnách po celé České republice.

Síť nezávislých Alphega lékáren spouští poradenskou kampaň, která si klade za cíl vzdělávat populaci v oblasti bezpečného opalování a péče o kůži

V důsledku častého nebo nesprávného vystavování slunci dochází k nevratnému poškozování pokožky. Sluneční paprsky ve velkých dávkách způsobují spálení kůže, její stárnutí a ztrátu pružnosti a v nejhorším případě i rakovinné bujení. I přesto však veřejnost dostatečnou ochranu před sluncem podceňuje.

Síť nezávislých Alphega lékáren proto spouští po celé České republice preventivní poradenskou kampaň, ve které lékárny pacientům nabídnou nejdůležitější informace týkající se bezpečného opalování včetně bezplatného rozšířeného poradenství. Pacienti také zdarma obdrží diagnostickou kartu, která umožní stanovit jejich fototyp, což je číslo určující citlivost kůže na sluneční záření. Karta tak poskytne individualizovaná doporučení, jak chránit svou pleť před sluncem v závislosti na typu pokožky. Lékárník navíc také poradí s výběrem nejvhodnějšího opalovacího přípravku a jeho efektivním používáním.

Pro účinnou ochranu by se měl opalovací krém s dostatečným UV filtrem aplikovat minimálně 20 minut před samotným začátkem slunění, přičemž doporučené množství je přibližně jedna kávová lžička na obličej a dvě až čtyři polévkové lžíce na tělo. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat zejména vystaveným místům, jako jsou uši, nos, dekolt, ale třeba i pěšinka ve vlasech,“ radí Mgr. Leona Štěpková, Alphega lékárnice z Hostomic nad Bílinou.

Alphega lékárny se podobným způsobem aktivně zapojují do celospolečenské péče o zdraví a své pacienty vzdělávají nejen v zásadách zdravého opalování, ale také v tom, jak o sebe správně pečovat, jaké léky užívat v jednotlivých případech a jak identifikovat počínající zdravotní problémy. Výhody lékáren jsou přesvědčivé – lékárna je lehce dostupná všem, není nutné se objednávat a čekací doba je minimální. „Lékárník pacienta odborně vyšetří, diagnostikuje možnou příčinu problému a doporučí vhodnou léčbu nebo návštěvu lékaře s potřebnou specializací,“ dodává Mgr. Štěpková z hostomické Alphega lékárny.

 

 

autor: MaB