Kombinace léků ohrožují na životě desetitisíce pacientů

Kombinace léků ohrožují na životě desetitisíce pacientů
2. 6. 2014 16:30

Vzájemné působení léků může v některých případech ohrozit život. Už při užívání více než čtyř různých druhů léků současně může člověku hrozit nebezpečí poškození zdraví. Mohou znásobovat účinnost druhého léku, případně zvyšovat jeho nežádoucí vedlejší účinky. Riziko stoupá s každým dalším užívaným lékem a při terapii 8 léky současně je závažná interakce takřka jistá.

„Nebezpečných osm druhů různých léků užívalo v průběhu roku 2012 téměř 37 000 našich klientů. Přes 2 300 klientů si v roce 2012 vyzvedlo z lékárny celkem 20 druhů léků, čtyřiadvacet klientů si jich vyzvedlo 40 druhů. A máme i jednotlivce, kteří měli předloni předepsáno 60 a více různých druhů léčiv,“ seznámil s výsledky analýzy generální ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) Jaromír Gajdáček.

Pokud například pacient bere lék na ředění krve a k tomu si vezme lék, který má jako vedlejší účinek také ředění krve, pak se "ředící" účinek znásobí a pacient může například i vykrvácet. Je třeba dát pozor i na kombinace antibiotik a léků na snížení cholesterolu. Rovněž při kombinaci léků proti bolesti, tzv. analgetik, bychom měli být velmi obezřetní, protože tyto léky nesmírně zatěžují játra.

ZP MV ČR přišla s novinkou, jak nebezpečným kombinacím léků zabránit už při jejich předepisování lékaři. Ve spolupráci se společností CompuGroup Medical spustila unikátní projekt, určený všem praktickým lékařům, kteří s pojišťovnou komunikují elektronicky. Díky tomuto projektu získají praktičtí lékaři ucelený přehled o všech užívaných lécích konkrétního pacienta. Údaje o léčivech jsou spolu s preskripcí lékaře propojeny na modul automatické kontroly lékových interakcí, který je v rámci projektu pro pojištěnce ZP MV ČR k dispozici bezplatně. Při předepisování léku je tak lékař okamžitě upozorněn na potenciální nežádoucí lékové interakce,“ zdůraznil generální ředitel ZP MV ČR Jaromír Gajdáček.

autor: Redakce