Intimní hygiena žen a dívek

Intimní hygiena žen a dívek
04.01.2008 16:23

část 1.

Uvědomuji si, že tato otázka patří od počátku mé praxe k nejčastějším dotazům zejména mladších pacientek či jejich maminek. Ne vždy je možno v ordinaci najít potřebný čas na vysvětlení všech otázek s intimní hygienou souvisejících, proto velmi vítám prostor, jenž byl tomuto tématu poskytnut na stránkách časopisu Moje zdraví.
Při zamyšlení nad touto problematikou je zapotřebí si uvědomit, že se nejedná pouze o  praktickou  péči o čistotu zevního genitálu, ale o  celou řadu opatření,  jenž směřují ke komplexnímu zdraví a pocitu komfortu v intimní oblasti zevních genitálií. Jedná se tedy nejen o soubor hygienických opatření, ale i o sexuální hygienu a preventivní chování.

Přirozené bariéry“
Anatomické uspořádání ženského genitálu má již samo o sobě poměrně výrazný „ochranný“efekt: pubické   ochlupení, malé a velké  stydké pysky překrývající poševní vchod a sekretem s ochranným pH a protilátkami pokrytá sliznice pochvy představují pro běžné  infekce obtížně překonatelnou přirozenou bariéru. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že  pochva je v těsné blízkosti zevního ústí močové trubice a konečníku, což v kombinaci s její přirozenou funkcí u dospělých žen, tedy s funkcí kopulačního orgánu, jistá infekční rizika přináší.

Pubické ochlupení pro  současnou moderní ženu   nepředstavuje tak potřebnou „bariéru“, jako pro naše pravěké předchůdkyně. Současné trendy  inklinují spíše k jeho eliminaci či různým úpravám. Ochlupení může být vyholováno, depilováno, epilováno, zastříháváno či dokonce i barveno! Jsou-li dodržena základní hygienická opatření a použity nealergizující přípravky , nepředstavují současné možnosti úpravy ochlupení zevního genitálu výraznější problém. U vyholování hrozí zejména pořezání či poškrábání, doporučuje se používání speciálních holících břitů pro ženy v kombinaci s velkým výběrem  gelů na holení intimních oblastí. Po holení  je nejvhodnější kůži pouze jemně opláchnout vlažnou vodou, bezprostředně po holení nepoužívat mýdlo, deodoranty ani parfémy či parfemovaná tělová mléka. Vhodné je ošetřit kůži neutrálním tělovým mlékem bez parfemace nejlépe s přídavkem hojivého panthenolu či desinfekční indulonou. I v tomto případě platí že méně znamená více! Po depilaci platí obdobná opatření. Velmi  nevhodné je vystavovat bezprostředně chloupků zbavenou pokožku přímému slunci, soláriu či bazénové vodě. I při dodržení všech opatření je pokožka v těchto místech několik hodin po ošetření velmi citlivá, může se objevit i zarudnutí. Nevhodné je těsné prádlo ze syntetických materiálů.

Někteří gynekologové nehájí tento liberální postoj k odstraňování pubického ochlupení a dokonce straší ženy zdravotními komplikacemi v případě chybění tohoto přirozeného „porostu“. Při dodržení základních hygienických opatření – vlastní žiletka (zde platí stejné doporučení jako např.  s dýmkou, tedy zásadně nepůjčovat!), zdravá nezanícená kůže, jistá ruka, či spolehlivá kosmetička, není nutno tyto úpravy zakazovat ani mladým dívkám. Kontrovat je možno též zkušeností, že hladká kůže se lépe udržuje v čistotě.

Na tomto místě bych zmínila i problematiku piercingu v oblasti zevního genitálu, nejčastěji bývají ozdobeny malé stydké pysky či slizniční hrana těsně pod oblastí klitorisu. Zde musím přiznat již poněkud konzervativnější postoj. Cizí těleso, jímž kov v této lokalitě nesporně je, bývá často zdrojem problémů, výjimečná nejsou poranění sliznice touto ozdobou a chronické infekce způsobené mokváním místa vpichu. Existuje i vědecká studie mapující zdravotní stav partnerů takto ozdobených žen, jenž nevychází pozitivně ve prospěch piercingu. Domnívám se, že na těle jsou vhodnější a hlavně viditelnější místa pro odvážné nositele těchto ozdob.


Kamila Nouzová
Gyn Centrum, s.r.o.
www.gyncentrum.cz

autor: Redakce