I malé nachlazení může být drahé

I malé nachlazení může být drahé
27.12.2010 14:00

Dopad nachlazení na ekonomiku je sice malý, rodinný rozpočet však může pěkně potrápit. Každá návštěva v lékarně není nejmenší položkou, známe to všichni.


Účinnou prevencí při prvních příznacích nachlazení jsou i pastilky s antiseptikem a lokálním anestetikem

Sezóna chřipek a nachlazení se již rozjela naplno. Z průzkumu společnosti KRKA ČR, s.r.o., vyplynulo, že pětina nemocných nachlazení či chřipku zcela přechází a 43 % chodí i nadále do práce a jen omezí fyzicky namáhavé aktivity. Lékaři ale jednoznačně radí, jste-li nemocní, zůstaňte pár dní doma.  Rodinný rozpočet však může týdenní onemocnění významně poznamenat. S nachlazením si doma poleží jen čtvrtina nemocných, dalších 10 % lidí se vydá za lékařem. Kdyby ale všichni nachlazení zůstali doma v posteli, možná by ušetřili zdravotní problémy dalším lidem, se kterými jinak cestují v hromadné dopravě, nebo s nimi sedí ve společné kanceláři.

Zatímco absence dvou tří zaměstnanců může pro středně malý pracovní kolektiv představovat velký problém, z makroekonomického hlediska je sezónní nachlazení či dokonce chřipková epidemie zanedbatelnou epizodou. „Vliv chřipkové epidemie běžného rozsahu na ekonomiku je obdobný jako například vliv výkyvů počasí. Mění strukturu spotřeby, může způsobit potíže při zajištění chodu některých podnikových provozů, dopad ale bývá jen krátkodobý. Jen výjimečně je ale natolik významný, aby ovlivnil měsíční makro data o průmyslu či maloobchodních tržbách. Kvartální výsledky již nejsou viditelné, jelikož ekonomické subjekty svým chováním výkyv následně kompenzují,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, analytik.

Mnohem významnější dopad má tedy období nachlazení na rodinné rozpočty. Pokud si nachlazený nevezme dovolenou, může první tři dny počítat s výpadkem příjmu.  Následující dny dostává pouze poměrnou část svých standardních příjmů. Navíc hrozí onemocnění dalších členů rodiny včetně dětí, jejichž nemoc má také výrazný dopad na rodinný měsíční příjem.

Nejlepší je proto prevence. Při prvním škrábání v krku není nic snazšího, než sáhnout po pastilkách. V puse se snadno rozpustí a rychle si poradí s bakteriemi, lipofilními viry nebo třeba i s častou kvasinkou Candida albicans. Pokud navíc obsahují lokální anestetikum, jako třeba novinka na trhu Neoseptolete Duo med a citron, bolest v krku ustoupí do několika minut. Mají oblíbenou příchuť, kterou nemocní podvědomě preferují. „Snad i proto, že volbou číslo 1 při nachlazení je stále ještě čaj s medem a citronem. Alespoň to uváděla třetina respondentů našeho průzkumu. Na boj s bakteriemi a viry to ale zpravidla nestačí, pastilky jsou v tomto směru nesrovnatelně účinnější,“ říká David Plšek, manažer marketingu OTC společnosti KRKA ČR.

Tyto pastilky doplňují řadu přípravků, která má na našem trhu dlouholetou tradici. Zahrnuje klasické Septolete a Septolete D, které představují ekonomické či rodinné balení, jelikož obsahují 30 tablet za cenu 99 Kč. Dále lze koupit v atraktivních příchutích Neoseptolete jablko, citron a třešeň za 89 Kč, které jsou vhodné zejména pro děti již od 4 let věku. Silnější účinek lze očekávat od pastilek se znecitlivujícím účinkem (s příchutí mentholu). 
autor: Redakce