Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce
3. 1. 2008 0:00

50 let kombinovaná hormonální antikoncepce.

Neuvěřitelných padesát let oslaví „pilulka“ – obecný výraz pro kombinovanou hormonální antikoncepci ve formě tablety. Je zajímavé, že navzdory faktu, že za tuto dlouhou dobu prodělala tato nejznámější a nejužívanější forma hormonální antikoncepce velké změny ve složení a hlavně v dávce hormonů obsažených v jedné tabletě, přetrvává nejen mezi laickou veřejností řada již neplatných nebo nepřesných a zavádějících „mýtů a pověr“. Ty jsou zdrojem některých lidských neštěstí, kdy pod tlakem okolí či  z přehnaných vlastních obav  z možných nežádoucích účinků hormonální antikoncepce dívka bez antikoncepce otěhotní v nevhodnou dobu či s nevhodným partnerem  a musí situaci řešit i se všemi možnými následky.
Nejužívanější představitelkou hormonální antikoncepce je pilulka obsahující kombinaci  hormonů estrogenu a progesteronu, stejná kombinace může být obsažena i v náplasti na kůži  a ve vaginálním kroužku,  jenž se zavádí na období 21 dnů (tento typ není dosud v ČR dostupný). Další skupinu tvoří antikoncepční preparáty obsahující pouze progesteron. Jsou dostupné též ve formě tabletek jako minipilulka, dále ve formě injekce aplikované 1x za 3 měsíce, jako   nitroděložní tělísko a dokonce i  ve formě podkožního implantátu.

Jak funguje kombinovaná hormonální antikoncepce ?
Principem hormonální antikoncepce, přesněji kombinované, tj. estrogen + progesteron obsahující tablety, je působení  v oblasti zpětné vazby mezi periferií –vaječníky a děloha  a mozkovým centrem pro řízení reprodukce – hypotalamus a hypofýza . Zahájení užívání hormonální antikoncepční pilulky je vázáno na 1.den menstruačního cyklu teda 1.den krvácení. Syntetické hormony z každodenně po dobu 21, 22 u některých typů pilulek i  24 dnů užívané pilulky se dostávají z trávicího traktu do  krve ženy  a  blokují uvolňování hormonů spouštějících ovulaci.  Vajíčko ve vaječníku nedozrává a neuvolňuje se  jako v přirozeném,  antikoncepcí neblokovaném, cyklu, a není tedy možné jeho oplodnění. Po využívání 21 (22 nebo 24)  tabletek se užívání na 7 (6 nebo 4) dnů přeruší, a během této pauzy dojde k tzv.pseudomenstruaci, krvácení z hormonálního spádu. Po uplynutí této pauzy se opět začíná s užíváním tabletek podle stejného schématu.  Při bezchybné užívání je antikoncepce účinná již od prvního dne užívání. Výhodou pilulky je m.j. možnost prodlouženého užívání a „odsunu“ menstruace vychází-li například na období dovolené či pobytu v místě s omezenými hygienickými možnostmi atp.

Dávka hormonů potřebná k blokádě ovulace byla u prvních antikoncepčních tabletek skutečné vysoká, nežádoucí účinky poměrně časté, a proto bylo uživatelkám doporučováno pilulky občas na měsíc či dva vysadit a používat např. bariérovou antikoncepci. S rozvojem  technologických postupů a s výsledky dalších výzkumů jsme v posledních 20 letech schopni ženám nabídnout spolehlivou  antikoncepci obsahující pouhé setiny dávek hormonů obsažených  v původních pilulkách . Nejmodernější hormonální preparáty dokonce udržují v těle hladinu ještě nižší, než v neblokovaném ovulačním cyklu, kdy vlastní hormony vylučované do těla ženy z vaječníků mohou způsobovat různě nepříjemné příznaky tzv. „premenstruačního syndromu“ a „ovulační krize“.Frekvence „klasických“  nežádoucích účinků (nevolnost, bolesti hlavy,  napětí prsů, změny nálady, ovlivnění stavu pleti ve smyslu zhoršení atp….) se snížením dávky hormonů obsažených v pilulce  též snižuje, syntetické hormony se  po vysazení pilulky z těla rychle vylučují (během několika desítek hodin již nejsou v krvi zjistitelné). Z uvedených faktů  vyplývá neopodstatněnost tradovaného doporučení vysazovat jednou za rok či dva, jak občas slýcháme od pacientek,  jinak zcela vyhovující a dobře tolerovanou antikoncepci na 1- 2 měsíce, aby si tělo tzv. „odpočinulo“ od hormonů. Protože sotva z krve  zmizí syntetické hormony, nastoupí výrazně vyšší dávky vlastních, cyklicky vylučovaných hormonů se všemi důsledky. Často se pak v ordinaci setkáme se ženou,  jenž po plánovaném vysazení antikoncepce přichází vyděšená neobvyklými bolestmi v polovině cyklu (při přirozené ovulaci) či s předmenstruačními či menstruačními obtížemi.  Žena v plodném věku si prostě od hormonů nemůže odpočinout (myslím, že by jí to ani nedělalo moc dobře!).Obavy o plodnost po vysazení antikoncepce je možno rozptýlit s odkazem na rychlou eliminaci syntetických hormonů  z těla a jejich nulové působení v období již vědomě nechráněných pohlavních styků. Studie nepotvrdily zvýšený výskyt vrozených vad u  plodů  žen, jenž v minulosti užívaly hormonální antikoncepci. Občas je nutné s trochou trpělivosti vyčkat na ustálení pravidelných ovulačních cyklů, zejména u žen,  jenž před nasazením hormonální antikoncepce trpěly nepravidelnostmi v menstruaci.

MUDr. Kamila Nouzová
GynCentrum, s.r.o.
www.gyncentrum.cz
autor: Redakce