Dětský čin roku

Dětský čin roku
20. 12. 2007 16:15

Třetí oficiální ročník charitativního projektu Dětský čin roku zná své laureáty.

Ocenění v šesti kategoriích DČR 6. prosince 2007 v majestátních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice v Praze převzali: Dalibor Bůček ze ZŠ Milotice v kategorii Záchrana lidského života; Slávek Laštůvka z Gymnázia Varnsdorf v kategorii Pomoc v rodině; Jana Šimurdová ze ZŠ Zubří v kategorii Pomoc jiným dětem; Barbora Vašková ze ZŠ a MŠ Drahotuše v kategorii Pomoc ostatním lidem; Kristýna Kuchařová ze ZŠ Opočno v kategorii Pomoc v rodině a zástupkyně Žákovského parlamentu ZŠ a MŠ Prakšice Monika Andrýsková a Kateřina Hlavínová v kategorii Dobrý nápad.

Do charitativního projektu Dětský čin roku se pravidelně zapojují žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z nejrůznějších míst České republiky. Nad DČR 2007 převzali záštity Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Organizátorem projektu je nadační fond Dětský čin roku a hlavním partnerem společnost Whirlpool CR. Mediálními partnery jsou odborný týdeník Učitelské noviny, vydavatelství Grand Princ a sítě rádií MMS a KISS.

Do Dětského činu roku 2007 se zapojily celkem 4864 děti. Přišlo 566 příspěvků – zajímavých a často velice emotivních zpráv o dobrých skutcích v šesti stálých kategoriích: Záchrana lidského života; Pomoc v rodině; Pomoc jiným dětem; Pomoc ostatním lidem; Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Do hlasování dětské poroty přispělo svými hlasy 4298 dětí. Tradičně byla udělena Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny, kterou z rukou šéfredaktora periodika PhDr. Jiří Freye převzal Robin Suchánek ze ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici.

Při slavnostním vyhlášení Dětského činu roku 2007 převzali všichni ocenění diplom, květiny a dárky od nadačního fondu Dětský čin roku, nadace Artevide a společnosti České dráhy. Obdarováni byli rovněž od zástupců partnerských a patronátních institucí, které reprezentovali radní magistrátu hlavního města Prahy Jiří Janeček, zástupkyně Ministerstva zdravotnictví ČR Ludmila Vostřáková, zástupkyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jiřina Tichá, zástupce mediálního partnera vydavatelství Grand Princ Aleš Pohořal, generální ředitel Whirlpool CR Radek Novotný a rovněž Ján Živný, marketingový ředitel společnosti Whirlpool CR, která je iniciátorem celého projektu a zakladatelem nadačního fondu Dětský čin roku. Zástupci škol, kam docházejí letošní laureáti a rovněž nositel ocenění Zvláštní cena UN, převzali od nadačního fondu Dětský čin roku dárkové šeky na 10 000 korun určených výhradně na školní pomůcky. Stejnou částkou byla obdarována i nadace Artevide, která díky speciální protlačovací metodě umožňuje umělecké vyžití nevidomým dětem.

„Dětské činy roku 2007 byly opět statečné, velké i dojemné, především však rozhodně příkladné i pro nás, dospělé,“ řekla Blanka Rokosová, předsedkyně správní rady nadačního fondu Dětský čin roku a dodala: „Nadační fond Dětský čin roku pokračuje i letos ve své snaze spolu s dětmi naplňovat všechny vyhlášené kategorie svou pomocí. Už v roce 2004 jsme ve spolupráci se společností Whirlpool věnovali spotřebiče do Jedličkova ústavu v Praze a také Ústavu sociální péče o tělesně postiženou mládež ve Zbůchu u Plzně, loni jsme adoptovali žirafí mládě v pražské ZOO a díky Barimu snad trochu podpořili přírodu. V letošním roce jsme ocenili dobrý nápad, kterým je určitě projekt nadace Artevide, která díky speciální protlačovací metodě akademického malíře Dina Čeči pomáhá nevidomým dětem se co možná plnohodnotně zapojit do života i v oblasti umění. Proto jsme se rozhodli pomoci těmto dětem aspoň finančním darem a od nadačního fondu rovněž obdrží šek na 10 000 Kč.“

„Jsme potěšeni, že s každým ročníkem přibývá dětí, které nás informují o svých dobrých skutcích či posílají svědectví o statečnosti stejně starých kamarádů. Věříme, že idea společnosti Whirlpool, se kterou jsme charitativní projekt iniciovali, totiž pěstování dobra a lidské sounáležitosti v naší nejmladší generaci, je velmi důležitá. A těší nás, že se stále ve větší míře naplňuje,“  uvedl Radek Novotný, generální ředitel společnosti Whirlpool CR.

Na závěr slavnostního odpoledne, ve kterém přítomným dětem a hostům zazpívala finalistka soutěže Česko hledá Superstar Soňa Pavelková, byl vyhlášen ročník nový, Dětský čin roku 2008. Podporu mu přislíbili také přítomní zástupci Městské policie Praha, která vede osvětovou výchovu na pražských základních školách, společnost České dráhy, která dlouhodobě podporuje dětské domovy a také ředitelka nadace Artevide Zuzana Kopečná.  Od 1. ledna do 30. června 2008 mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií opět posílat své příspěvky na korespondenční adresu NF Dětský čin roku, Ovenecká 29, 170 00 Praha 7 nebo prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz.
autor: Redakce