Co si zabalit do lékárničky na zimní dovolenou?

Co si zabalit do lékárničky na zimní dovolenou?
16.02.2013 0:00

Chystáte se na zimní dovolenou, ať už na hory či naopak k moři? Připravili jsme šikovný seznam věcí, které by ve vaší lékárničce rozhodně neměly chybět...

V době dovolené se lidský organismus často dostává do prostředí, které pro něj není typické. Prázdniny trávené v exotických zemích, u moře, lyžováním či chozením po horách, mohou kromě zábavy a odpočinku přinést i nepříjemné zdravotní potíže.

Obsah lékárničky bychom měli vždycky přizpůsobit místu pobytu a ke klasickým přípravkům na teplotu, bolesti a problémy se zažíváním přibalit i takové, které nám pomohou zmírnit problémy, které nás v určitých oblastech mohou potkat. Léky proti specifickým nemocem a infekcím, se kterými se můžete na cestách setkat, vám poradí a předepíše váš praktický lékař.

Ovšem neměli bychom podceňovat ani zdánlivě bezvýznamné potíže… Nejde ale jen o průjem... zaskočit nás mohou i „drobné“ nepříjemnosti – od smítka v oku, přes unavené nohy, zalehlé uši, opary a afty, pálení žáhy, nachlazení z prudkého střídání teplot, až po intertrigo.

Unavená chodidla a lýtka, otoky, namožené nebo pohmožděné svaly  - po lyžování nebo dlouhém cestování chladivý Fytofontana Aloe vera gel  nebo Dolgiet gel či Dolgit krém- ošetřuje namáhaná místa a podporuje jejich prokrvení.

Intertrigo (hovorově "vlk") - „hygienické kapesníčky“, napuštěné antimykotickým a antibakteriálním roztokem a doplněné výtažkem z heřmánku pomáhají při podráždění a opruzení kůže na místech, kde dochází k vzájemnému tření. Uplatňují se i při vzniku akutního zánětu, kdy je lze aplikovat formou obkladu.

Podrážděná pokožka - proti sluníčku u citlivé pokožky je vhodné potírat pokožku Fytofontana Aloe vera spray.  Dokáže příjemně zchladit a přinést značnou úlevu. Poškozené tkáně se díky účinkům aloe rychle obnovují.

Zažívací potíže spojené se změnou stravy - Fytofontana Aloe vera kapsle povzbuzují činnost trávicích žláz, napomáhají při sekreci sliznic a pozitivně ovlivňují střevní flóru. Při pálení žáhy je bezkonkurenční Ranisan či Loseprazol.

Obtíže gynekologického rázu – vaginální čípky Gyntima pomohou udržet vnitřní rovnováhu, díky výtažku z Aloe vera antimykotické, antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Poranění kůže: ránu opláchneme čistou vodou, odstraníme všechny nečistoty a naneseme aloe vera gel. Používá se i k léčbě drobných projevů kožního hnisání projevujícího se zarudnutím, mokváním a strupy, a to i ve vlasaté části hlavy. Má dlouhou trvanlivost, dodává se v praktických tubách s rozprašovačem usnadňujícím nanášení.

Alergický zánět víček a spojivek, zarudlé oči, svědění - oční a nosní kapky, jejichž účinek nastupuje rychle, zaručuje dlouhodobou úlevu a přetrvává až několik hodin. Pro delší cesty v dopravních prostředcích a zvláště do letadel jsou vhodné zvlhčující oční kapky, tzv. umělé slzy.

Smítko v oku, podráždění oka prachem, či větrem - Sanorin kapky 0,5% jsou vhodné i pro děti od dvou let. Díky naphazolinu, který obsahují, jsou účinné jako oční i nosní kapky.

Rýma, záněty dutin a středního ucha – Aloe vera nosní sprej omezují zduření nosní sliznice. Způsobují zúžení cévek překrvené sliznice, některé mají i dezinfekční účinek.

Nervozita, neklid, podrážděnost a úzkosti, bolesti hlavy z napětí – ideální pomocník je APO Ibuprofen. Obsahuje účinnou látku Ibuprofen - nejbezpečnější lék proti bolesti.

Pálení žáhy a překyselení žaludku – Ranisan, Loseprazol pomáhá při potížích souvisejících se zvýšenou kyselostí žaludečních šťáv (pálení žáhy, bolest žaludku, žaludečních vředech, nadměrné říhání, nadýmání a nevolnost)

Kašel – Ambrosan, tento prostředek obsahuje účinnou látku Ambroxol, podporující vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu. Pro děti jsou vhodné kapky nebo sirup (již od 2 měsíců věku). Výhodou je tekutá forma, tedy komfort pro pacienta s obtížemi při polykání. Jsou bez obsahu sladidel, alkoholu a dráždivých vonných přísad. V lékárnách je ale k dostání i forma tobolek či tablet.

Ušní problémy
– pokud vám vnikne do ucha nějaký živočich, stačí kápnout nebo stříknout do ucha Aurecon a naklonit hlavu tak, aby se vyplavil. Ušní kapky nebo spray Aurecon účinně pomáhají i na zalehlé uši, jsou vhodné zejména k ošetření uší po plavání, či potápění

Opary a afty - už při prvním svrbění si postižené místo ošetřit kapkami či gelem Citrovital . Tento přírodní prostředek z jadérek grapefruitu obsahuje mimo jiné bioflavonoidy, které jsou velmi účinným antioxidantem a podporují imunitní buňky v boji proti infekci.

Zácpa – Aloe vera juice forte je vhodný k užití u akutní funkční zácpy, zejména při změně pobytu. Povzbuzuje činnost trávicích žláz, napomáhá při sekreci sliznic a pozitivně ovlivňuje střevní flóru.


autor: Redakce