Chcete přestat s kouřením?

Chcete přestat s kouřením?
10.04.2007 0:00

Obraťte se na centra!

Pokud jste se rozhodli přestat kouřit a hledáte pomoc, můžete ji najít v některém z Center léčby závislosti na tabáku. Jejich počet se od letošního října značně rozšířil, a to na základě jednání Všeobecné zdravotní pojišťovny se Společností pro léčbu závislosti na tabáku. Tato centra, kde kuřáci mohou najít specializovanou pomoc při léčbě jejich závislosti, jsou tak nyní téměř v každém krajském městě.
 
Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu je Mezinárodní nekuřácký den, který letos připadá na 15. listopad, příležitostí, kdy chce znovu apelovat na své klienty, aby nezapomínali, že kouření poškozuje zdraví skutečně závažně a mnohostranně. Na rakovinu plic každý rok zemře v Česku více než pět tisíc lidí. Příčina nemoci je přitom podle lékařů jednoznačná – kouření. Jeho neblahé účinky však lidé stále podceňují, a to i přesto, že i pasivní kouření poškozuje zdraví, zejména dětí! VZP proto podpořila vznik dalších Center léčby závislosti na tabáku.

Informace o tom, jakými způsoby lze závislost na cigaretách a nikotinu překonat, je dnes možné získat poměrně snadno. Můžete zajít do nekuřácké poradny nebo se poradit se svým lékařem. V lékárnách je dostupná celá řada přípravků v nejrůznějších formách, které závislému kuřákovi pomohou. Volně prodejné jsou prostředky s obsahem nikotinu ve formě pastilek, náplastí, žvýkaček nebo inhalátoru. Obsahují různě vysokou dávku nikotinu, která se podává podle toho, jak silný je kuřák nebo v jaké fázi odvykání se nachází (např. Nicorette, Nicotinell, Niquitin). Silně závislým kuřákům mohou pomoci přípravky Zyban nebo novinka Champix, které jsou dostupné na recept a nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Samozřejmě žádný lék není samospasitelný a člověk musí sám chtít s kouřením přestat.

Každý kuřák by měl také vědět, že cigarety nezpůsobují jen rakovinu plic. Stojí i za mnoha případy rakoviny hrtanu nebo močového měchýře. Krom toho svým celkovým účinkem na organismus urychlují rozvoj aterosklerotických změn tepen srdce, mozku, nohou atd., přispívají k infarktu myokardu, k chronické obstrukční plicní nemoci, astmatu a dalším závažným, život ohrožujícím onemocněním. Navíc je kouření rizikovým faktorem vzniku cukrovky.

Chcete-li se svého návyku na cigarety opravdu zbavit nebo alespoň získat informace, jak s kouřením bojovat, navštivte některé z Center léčby závislosti na tabáku.

Seznam Center léčby závislosti na tabáku naleznete na adrese www.vzp.cz
autor: Redakce