Patří mezi civilizační choroby stres a deprese? Rozhodně ano

Patří mezi civilizační choroby stres a deprese? Rozhodně ano
18.05.2015 10:30

Diabetes, kardiovaskulární nemoci, osteoporóza nebo obezita patří mezi známé civilizační nemoci. V poslední době mezi ně ale odborníci začínají řadit také stres a depresi. Zda patříte mezi rizikové skupiny těchto nemocí, můžete zjistit 19. května mezi 9. a 17. hodinou ve stanu na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou. Přímo na poliklinice si pak můžete nechat vyšetřením krve z prstu změřit hodnotu triglyceridů, cholesterolu a glykémie.

V úterý 19. května bude od 9 do 17 hodin na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou pro veřejnost připraven edukativní stan, kde bude možné nechat si změřit hodnoty rizikových faktorů pro vznik civilizačních onemocnění. Návštěvníci si tak budou moct nechat změřit tlak, váhu, výšku a obvod pasu. Přímo na poliklinice si pak mohou nechat změřit hodnotu triglyceridů, cholesteroluglykémie.

Ve stanu budou ke konzultaci k dispozici nutriční terapeutky. „Obezitu by veřejnost neměla vnímat jen jako nadměrnou hmotnost, ale spíš jako chronické onemocnění spojené s řadou dalších poruch. Navíc se jedná o významný rizikový faktor podílející se na vzniku a rozvoji závažných nemocí. Proto by lidé neměli konzultaci své hmotnosti a zdravého životního stylu podceňovat,“ upozorňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky VFN v Praze a 1. LF. Kromě toho si návštěvníci budou moct pomocí programu Anamophic (kamera s počítačovým programem) ověřit, jak vnímají vlastní tělo a jak vypadají nežádoucí změny tohoto vnímání.

Lékárna VFN v Praze pro zájemce přichystá koutek zdravého životního stylu, v němž lékárníci poradí s užíváním různých léků. Pod odborným dohledem mohou lidé vyzkoušet intenzitu své chůze. Součástí budou ukázky Nordic walkingu.

„Mezi civilizační choroby se v poslední době zařadily i deprese a stresem podmíněné problémy. Proto odborníci z Psychiatrické kliniky nabídnou na úterní akci v rámci koutku pro duševní zdraví možnost podstoupit specializované psychodiagnostické testy zaměřené na zhodnocení pozornosti, strategií zvládání stresu, projevů deprese nebo syndromu vyhoření,“ zve na akci prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta Psychiatrické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK. Všechny testy budou na místě vyhodnoceny a výsledky mohou být konzultovány s kvalifikovaným psychologem. Konkrétně se jedná o tyto testy:

·         SVF 78 – umožňuje zachytit variabilitu způsobů, které jedinec rozvíjí a uplatňuje při zpracování a zvládání zátěžových situací

·         D2 – měří individuální výkonnost v oblasti pozornosti a koncentrace

·         BDI-II – hodnotí přítomnost a intenzitu depresivních symptomů

·         SMBM – hodnotí přítomnost a intenzitu projevů syndromu vyhoření

Moderní doba přináší díky novým technologiím a komunikačním prostředkům současné populaci nové pracovní příležitosti a možnosti komunikace. „Na druhé straně dnešní uspěchaný životní styl má za následek nevhodnou životosprávu a nedostatek pohybu. Důsledkem je vzestup tzv. civilizačních onemocnění. Proto jsme se rozhodli v rámci Roku prevence zaměřit v květnu právě na prevenci těchto nemocí,“ vysvětluje pohnutky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze její ředitelka Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA.

 

Na co se ještě můžete v Roce prevence 2015 Všeobecné fakultní nemocnice v Praze těšit

Květen

Civilizační choroby – 19. 5.

Červen

Kardiovaskulární nemoci

Červenec

Pohlavní choroby

Srpen

Péče o zuby

Září

Urologický měsíc

Říjen

Zažívací potíže

Listopad

Onkologie

Prosinec

Nemoci ledvin

 

Více informací o projektu se dozvíte na www.rokprevence.cz.

 

autor: Tisková zpráva