Zumba – snadné a učinné cvičení pro každého

2. 1. 2012 0:00

Nový rok je již tradičně dobou pro novoroční předsevzetí. Nejčastější závazek se obvykle týká hubnutí. Bohužel lidé často selhávají, především proto, že nedokáží do svého života zahrnout vhodnou pohybovou aktivitu.

V současné době lze najít obrovskou nabídku různých druhů cvičení ve fitcentrech, je možné zakoupit si různé posilovací přístroje a trenažery do domácnosti, člověk se může zapsat i do kurzu snižování nadváhy. Proč je tedy tak obtížné vyhledat vhodné cvičení a vydržet u něj?

Zčásti se může jednat o stud. Obézní člověk si představuje fitcentrum jako místnost plnou svalnatých kulturistů a štíhlých krasavic, v kurzu na hubnutí se zase může stydět o svých problémech hovořit. Další překážka je spojena s nutností do fitcentra docházet nebo dokonce dojíždět. Cvičit doma je poměrně těžké z toho důvodů, že člověk je na to sám a dejme tomu šlapání na rotopedu ho o samotě nebaví.

Ráda bych vám představila  pohybovou aktivitu dostupnou téměř pro každého, která se v loňském roce přehnala Českou republikou a pokosila velká města i malé obce. Je to Zumba Fitness!

Hned první výhodou Zumby je, že kromě aparatury přehrávající muziku nevyžaduje žádné jiné přístroje, takže se může cvičit v každé malé tělocvičně, dokonce i venku. Zumba neklade nároky ani na své cvičence, nepotřebujete žádné speciální nadání ani drahý cvičební oděv. A to nejdůležitější -  Zumba je téměř jednička mezi všemi cvičeními ve schopnosti spalovat kalorie. Během hodiny Zumby můžete spálit až 2000–2400 kJ. Zumba má příznivé účinky na  kardiovaskulární systém a umožňuje zbavovat se tancem stresu.

Co je Zumba?
Než se rozhodnete jít na Zumbu, určitě budete hledat nějaké informace o tom, co to Zumba vlastně je. Zumba je fitness program, který s zrodil na sklonku minulého století v Kolumbii, prosadil se v Americe a odtud se šíří do celého světa. Téměř všude se dočtete, že Zumba je cvičení spojené s tancem. Zatímco cvičení v posilovně si představíte snadno, co se asi děje na lekci Zumby?

Zamaskované cvičení
Lekce bývají typicky hodinové. Instruktor/ka se na začátku ptá, kdo je poprvé na lekci a sdělí nováčkům základní informace. První skladba, někdy i druhá, bývá určena na rozehřátí. Většinou nemá žádnou choreografii, opakujete po instruktorce jednoduché pohyby, které mohou připomínat aerobic. Další skladby už jsou typicky latickoamerické, zazní rytmy merengue, kumbie, reggaetonu a salsy, i dalších tanců. Každá píseň má svou choreografii, kterou jsou lidé schopni se rychle naučit, kroky jsou opravdu jednoduché a opakují se. Střídá se pomalé a rychlé tempo, tak, aby došlo k zapojeních všech svalových partií a účastnici si udrželi vyšší tepovou frekcenci, kdy dochází ke spalování energie. Na konci hodiny přichází pomalé skladby na vydýchání a protažení. Výsledkem jsou spálené kalorie, propocené tričko, báječná nálada a těšení se na další lekci. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že lidem je většinou líto, že lekce už končí. Říkají, že se na hodině baví a ani se neuvědomují, že cvičí. Proto se také Zumbě říká zamaskované cvičení.

Co si vzít s sebou  na hodinu?
Tričko, tepláky, ručník a tekutiny, nejlepší je 1 – 1,5 neperlivé vody. Na pravidelné cvičení je potřeba vhodná fitness obuv, pro začátek vám stačí čisté tenisky, které nedělají černé šmouhy na podlaze. Nezapomeňte na peníze, lekce stojí průměrně od 50 do 150 Kč, záleží na lokalitě.

V následujích odstavcích bych ráda rozptýlila vaše obavy z první hodiny.

Nemám taneční nadání
Zumba není tanec, je to taneční fitness hodina, čili cvičení, které si vybralo z latinskoamerických tanců ty nejjednodušší kroky a skládá je za sebou tak, abyste vydali co nejvíce energie. Cvičení podporuje motivující a energická latinskoamerická hudba, která vyvolává v lidech veselou náladu a vyloženě vybízí k pohybu.

Nikoho tam neznám
Zumba už je tak rozšířená, že v okruhu svých známých jistě najdetě někoho, kdo vás vezme s sebou, či kdo chce jít také poprvé. Navíc, lekce je veselá všichni se usmívají a v takové atmosféře si snadno najdete nové kamarády.

Nedokážu tak rychle napodobit instruktorku a na rozdíl ode mě už to všichni umí
Nevadí, tak uděláte jiný pohyb a povede se to příště. Sestavy se v každé hodině opakují, takže po 3. lekci už budete vědět, jak na to. Na každou lekci přichází více nováčků, určitě nebudete sama/sám.

Není mi už 20 a stydím se za svou postavu
Věk skutečně nehraje roli, na lekce chodí matky s dcerami i ženy věku babiček. A co se týče hmostosti, tu na Zumbě opravdu nikdo neřeší, všichni jsou zaujati tancem, užívají si super muziku a každý se snaží o dobré provedení pohybu, takže ostatní ani nemá čas sledovat. Na internetu můžete shlédnot řadu videí, které potvrzují, že na Zumbu chodí lidé všech věkových a váhových kategorií.

Co když se mi nebude vyhovovat instruktor/ka?

Není na světě člověk ten, aby vyhověl lidem všem. Každý instruktor je jiný, preferuje rychlejší či pomalejší tempo, líbí se mu jiné skladby. Poukud máte o lekci jiné představy, zkuste si s instruktorkou pohovořit. Instruktorů je v dnešní době dostatek,  můžete si vybrat i jiného.

Je to jen pro ženy
Velký omyl. Zumbu sice cvičí v Čechách především ženy, ale cvičení je i pro muže, přináší jim naprosto stejné benefity. A navíc, Zumbu sám vymyslel muž a kromě instruktorek máme i instruktory.

Můžete snadno změnit svůj životní styl

Je skvělé naučit se něco nového a exotického! Je skvělé být fit, cítit se báječně, bavit se a najít si nové přátele. Zumba Fitness nabízí spoustu inspirace. Zumbu cvičí už více jak 10 let miliony lidí na celém světě, přidejte se k nim a na vlastní kůži si vyzkoušejte, proč je Zumba tak populární.
autor: Redakce