Síla vodní biodiversity

21.11.2012 14:37

Síla vodní biodiversity a její použití v dnešním kosmetickém průmyslu

1 – Změnily se v posledních desetiletích naše problémy s pletí? Co lidi v tomto ohledu nejvíce trápilo dříve a co je trápí dnes?

Až doposud snaha o udržení mladistvého vzhledu pleti znamenala hlavně boj s vráskami a ztrátou pevnosti.
Ženy se ale mění a s nimi i jejich starosti. Začínají se zajímat o nové příznaky. 66,8 % žen očekává, že pomocí péče o pleť získají jasnou pokožku, 56,4 % chce zachovat pružnost pleti, 40,4 % očekává zmírnění zarudnutí a 34,7 % předpokládá, že se pomocí péče o pleť zbaví pigmentových skvrnek.
Pokud byste si udělali průzkum, jaké starosti s pletí trápí ženy nejvíce, pak zjistíte, že budou stále častěji uvádět mdlou barvu (45,2 %) před vráskami (42,1 %), a že starosti s pigmentovými skvrnami (32,7 %) dosahují skoro stejné úrovně jako ztráta pevnosti pokožky (33,9 %).
Důraz na jednolitost pleti (mdlá barva, skvrny) vzrůstá každým dnem. Produkty, které se na tyto problémy zaměřují, se dříve objevovaly hlavně v Asii a koupit se daly spíše v lékárnách. Dnes je můžete najít prakticky ve všech distribučních sítích.

Dnešní ženy navíc chtějí vypadat přirozeně, takže se s představou stárnutí srovnávají snáze. Před deseti lety byla situace jiná. Dnes ženy nechtějí odstraňovat veškeré známky stárnutí, radši se zaměřují na ty, které je trápí nejvíce. Vyžadují vysokou účinnost a okamžité výsledky, méně se však zajímají o invazivní techniky. Tento jev lze také pozorovat na většině nových dermatologických procedur. Současní dermatologové kombinují různé mírné techniky a jejich cílem je přirozeně vyhlížející výsledek.

Použití přírodních přísad se pomalu stává samozřejmostí. Hned po účinnosti je tento faktor druhým kritériem u luxusních výrobků.

2 – Jaký je rozdíl mezi výrobky Biotherm a kosmetickými výrobky jiných značek (co se týče přísad, výrobních procesů atd.)?

Biotherm čerpá svou největší výhodu ze samotného srdce vod po celém světě (oceánů, řek, jezer...). Intenzivně totiž objevuje a zkoumá vodní organismy, které mají podobné vlastnosti jako lidská pleť, a maximalizuje jejich výhody.
Biotherm kombinuje obrovské zkušenosti z oboru kožní biologie i bohatství světových vodstev.
V této oblasti máme hned trojitou výhodu:
- Technickou: Využíváme vlastností vodní biotechnologie s využitím zdrojů, které se nacházejí po celém světě (ve sladké, termální i slané vodě). Disponujeme také obrovskými zkušenostmi a supermoderními procesy, kterými jsme schopni zajistit dlouhodobě udržitelnou produkci. Jde zejména o fermentaci, extrakci a buněčné inženýrství.
- Biologickou: Máme za sebou více než šedesátileté zkušenosti a rozsáhlé znalosti biologických mechanismů pleti i jejího metabolismu
- Smyslovou: Jakožto průkopníci v oblasti hladkých rosolových textur, disponujeme jedinečnými výrobními zkušenostmi, máme také svůj charakteristický smyslový a čichový podpis. Naše textury se hodí pro všechny typy pleti, včetně těch vysoce citlivých. Naše produkty jsou účinné, svěží, lehké a mimořádně příjemné.

3 – Proč ve svých výrobcích používáme přísady z vodního prostředí? (Jaké jsou jejich výhody, čím jsou tak zvláštní?)

Biotherm se již tradičně považuje za značku, která čerpá z vodního prostředí, a která si vybudovala jedinečný komplex zkušeností a znalostí ze světa vodní biodiverzity. Intenzivně se také zajímá o využití vodních přísad v kosmetice, o čemž svědčí mimo jiné i nespočet výzkumů zabývajících se termálním planktonem, minerály anebo stopovými prvky v termálních vodách.
Nyní jsme se tedy rozhodli, že okruh zájmu rozšíříme na vodstvo celého světa i na celou vodní biodiverzitu (makroskopické i mikroskopické řasy, plankton).
Bohaté zkušenosti, hluboké znalosti a špičkové vědecké zázemí nám umožňuje zakládat naši filozofii na biologické podobnosti, která mezi vodními organismy a lidskou pletí existuje. Tyto organismy přežívají v extrémních podmínkách, kterým se musely přizpůsobit. Vyvinuly se u nich tedy specifické ochranné systémy, které pro nás představují unikátní potenciál pro využití v kosmetice i bezkonkurenční zdroj aktivních přísad a biologického materiálu. Jen díky nim přicházíme pořád s novými patenty a stále lepšími výsledky.
V této oblasti je náš výzkum teprve na začátku, už teď jsme ale přesvědčeni, že získáme odpovědi, které hledáme.

4 – Jak tyto přísady těžíme a zpracováváme?

Všechno začíná pozorováním vodních organismů v jejich přirozeném prostředí i jejich schopností chránit se a přežívat v extrémních podmínkách. Tyto organismy pak z přírody získáváme pomocí dlouhodobě udržitelných postupů, jakými jsou fermentace, extrakce a buněčné inženýrství.  
Máme dvacetileté zkušenosti v oblasti takzvané modré biotechnologie, které jsou soustředěny v našich laboratořích ve francouzském Tours, kde už nyní vyrábíme čistý extrakt z termálního planktonu, a to pomocí jedinečné a patentované technologie  Fermogenesis™.
Naše vědecké týmy zkoumají a analyzují biologické nebo mechanické vlastnosti, které tyto organismy využívají v boji s UV zářením, bakteriemi, silnými proudy, extrémními teplotami, znečištěním a dalšími vnějšími vlivy.
Jakmile identifikujeme jejich aktivní část, využijeme svých interních technologií, abychom mohli provést analýzu účinnosti. K tomuto účelu se používá například rekonstruovaná kůže, díky níž můžeme vyhodnocovat potenciál biologické aktivity na pigmentaci, ochranu proti světlu, regeneraci a imunitu kůže, funkci přirozené bariéry a míru poškozování. Pokud k tomu přičteme znalosti dalších biologických oborů, jakými jsou například genomika nebo proteomika, zvýší se i možnost, že velmi brzy najdeme ta nejlepší řešení pro funkčnost pleti, nové prostředky nebo nové výtažky z vodních organismů.
Všechny tyto výzkumy provádíme ve spolupráci s interními i externími vědci a specializovanými dodavateli surovin.

5 – Proč jsme je začali používat právě teď? (a ne dříve?)

Vodní biodiverzita zůstala dlouho neprozkoumána kvůli špatné dostupnosti i nedostatku zdrojů. To pro nás byl hlavní problém. (Farmacie navíc využívala vodní biodiverzitu spíše jako zdroj inspirace než jako skutečný zdroj surovin).
Dnes díky pokrokům na poli biotechnologie a s tím souvisejících technologií (fermentace, extrakce, buněčné inženýrství) přichází doba, kdy lze takový výzkum i reálné a dlouhodobě udržitelné zhodnocování biodiverzity provádět.

6 – Jakou má podle vašeho názoru používání těchto vodních přísad budoucnost? Myslíte si, že je začnou používat i další výrobci kosmetiky?

Má velkou budoucnost! Vodní svět a potřeba inovace jsou zásadní myšlenky naší filozofie.
Pevně věřím, že veškeré odpovědi, které hledáme, se ukrývají pod vodní hladinou. Tato oblast představuje naději, že objevíme něco nečekaného, „modrou“ chemii, zdroj nových, mimořádně účinných látek. Člověk se při objevování účinných aktivních přísad vždycky nechával inspirovat přírodou. Zprvu šlo výhradně o oblast farmacie, v poslední době se tímto heslem stále častěji a častěji řídí i výrobci kosmetiky. Vodní svět se vyznačuje jistými specifickými vlastnostmi, z nichž vyplývá i obrovský potenciál pro inovace. Je nejspíš také jedním z nejmocnějších světů, co se nových aktivních molekul týče.

Pokud mám mluvit o jeho rozšíření mezi ostatní značky, to nám poví až čas. Tento zdroj je ale natolik bohatý a slibný, že se možná brzy stane naprosto nepostradatelným.

7 – Kdo by tyto výrobky mohl využívat nejvíce?

Výrobky Biotherm se nezaměřují na žádnou specifickou skupinu lidí. Vyhovují ženám i mužům, všem druhům i barvám pleti.
Obecně ale lze tvrdit, že Biotherm používají zejména moderní lidé, kteří sledují současné trendy a starají se o svoje zdraví. Opravdu věří kombinaci vědy/technologie a moci vodní biodiverzity. Vyžadují sice pořád účinnost, ale také potěšení.

8 -  Můžete trochu podrobněji popsat, jak jednotlivé přísady Blue Therapy reagují na pleť? Jaké jsou jejich účinky?

Řada Blue Therapy je hodně důležitá, jelikož perfektně reprezentuje hodnoty nové platformy naší značky, která se soustředí na vodní biodiverzitu.
Vybrali jsme ty přísady, které nejvíce působí na regeneraci, obnovu tkáně a ochranu. Po důkladném testování na různých modelech (buněčných kulturách, rekonstruované kůži…) jsme vybrali 3 odlišné životní formy ze 3 odlišných vod se 3 odlišnými vlastnostmi:
- Modrá mikroskopická řasa A. flos Aquae má skvělé regenerativní účinky, které se podobají působení retinolu.
- Hnědá makroskopická řasa L. ochroleuca má zase vynikající obnovující účinky, protože dokáže posílit klíčové složky mezibuněčné hmoty a zároveň inhibuje syntézu destruktivních enzymů MMP.
- Čistý extrakt z termálního planktonu disponuje mimořádnými antioxidačními vlastnostmi. Podporuje přirozenou obranu pleti a má mimořádné uklidňující účinky.
Navíc jsme díky speciálnímu testu, který byl vyvinut v našich laboratořích, dokázali, že výtažky z A. flos Aquae a L. ochroleucy mají (kromě svých vlastních jedinečných vlastností) také efekt součinnosti. Když se sloučí, jsou efektivnější hned v pěti klíčových ukazatelích stárnutí pleti, které způsobují zejména čas a UV záření.
Tuto technologii jsme vtělili i do řady Blue Therapy. Prokázali jsme výraznou účinnost těchto výrobků na vrásky, pigmentové skvrny i na ztrátu pevnosti pleti. Tuto účinnost jsme laboratorně změřili a potvrdily nám ji i samotné ženy.

autor: Redakce