Sezóna chřipky je tady, nechme se očkovat

01.11.2012 0:00

Sezóna chřipky je tady, co nového v očkování?  Přijde pandemie?

Chřipka postihovala lidstvo i v minulosti epidemicky každý rok.
Ke světovému šíření neboli pandemii může dojít po celý rok, bez ohledu na roční dobu. K pandemii dochází, pokud virus chřipky změní svoje povrchové antigeny, proti nimž nemá nikdo protilátky. Onemocnění se potom lavinovitě šíří a může postihnout značnou část světové populace.

K nejhorší pandemii v minulosti došlo v letech 1918-20, probíhala v několika děsivých vlnách pod názvem „ španělská chřipka„ a počet úmrtí se udával mezi 50 -100 miliony osob. Šlo zřejmě o virus prasečí chřipky, postihovala hlavně mladé lidi a nemocní umírali na chřipkový zápal plic udušením při plném vědomí. Od té doby proběhly další pandemie, většinou v určitých intervalech.

Nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejich závažných komplikací je očkování. Dávno bylo prokázáno, že naočkování větší části populace vede k ochraně všech osob, i těch, které očkovány nebyly a to díky tzv. kolektivní imunitě. Studie na velkém počtu lidí navíc prokázaly, že očkování proti chřipce výrazně snižuje nemocnost ostatních nákaz dýchacích cest, tzv. viróz.

Zásadní význam má očkování proti chřipce u osob ve vysokém riziku – s vážným základním onemocněním a starších spoluobčanů, u nichž by se mělo kombinovat s očkováním proti pneumokoku. V ČR je stále nízká proočkovanost proti chřipce ve srovnání s vyspělou Evropou. Příčinou je nejspíš nízká fundovaná informovanost lidí a nepodložené názory na škodlivost očkování, které získávají na popularitě v posledních letech.

Odpůrci očkování asi spoléhají na léky proti chřipce – antivirotika, jejichž účinek však zdaleka není jistý. Platí, že čím více se budou ordinovat, tím rychleji nastoupí tzv. rezistence virů chřipky na tyto léky,  neboli jejich neúčinnost.  

A co je nového v očkování proti chřipce, když medicínský výzkum přináší neustále novinky v jiných oborech?

V letošním roce přichází na trh nová forma očkování proti chřipce, tzv. intradermální vakcína. Neočkuje se do svalu jako u klasické očkovací látky, ale do kůže. A jaká je její charakteristika a výhody?

Složení vakcíny je stejné, jako u sezonní chřipkové vakcíny pro letošní rok, ale díky lepší tvorbě protilátek, pokud očkujeme do kůže, má tato vakcína 5x menší objem, tedy místo 0,5 ml je její obsah 0,1 ml.

Pro lidi do 60 let má nová vakcína ze stejného důvodu i menší obsah antigenu při stejném, nebo lepším účinku. Jehlička, kterou se očkuje, je dlouhá pouze 1,5 mm a je tedy 10x kratší oproti původní jehle a je i skoro o polovinu tenčí. Aplikace této očkovací látky je proto téměř bezbolestná. 

Tato forma vakcíny je dostatečně vyzkoušená ve studiích s velkým počtem dobrovolníků. Nová forma vakcíny je již na trhu a k dispozici by měla být u praktických lékařů a v očkovacích centrech.

Závěrem lze shrnout – očkování proti chřipce je bezpečné a nemívá vedlejší účinky, je pro každého dostupné a v řadě případů na něj přispívají zdravotní pojišťovny. Ve srovnání s onemocněním chřipkou je i u mladých lidí bez dalších zdravotních komplikací jeho riziko neměřitelné.

Nyní je nejvyšší čas nechat se očkovat a navíc letos poprvé si vybrat formu očkování.

MUDr. Stanislava Šimková
Očkovací centrum při infekčním odd. Fakultní Thomayerovy nemocnice
autor: Redakce