Pitný režim v zimním období

6. 2. 2013 21:07

Dostatečný příjem tekutin máme spojený zejména s doporučením pro letní dny, kdy je venku velké teplo a více se potíme, a tedy musíme více pít. Ne všichni si ale uvědomujeme, že zimní a chladné období s sebou přináší úplně stejné nároky na náš pitný režim.

Proč bychom měli dbát na dostatečný pitný režim i v zimě?
Mrazivé zimní dny s sebou přináší stejné nároky na příjem tekutin, jako je tomu právě např. v létě. Časté pobyty ve vytápěných a klimatizovaných místnostech a mrazivé venkovní teploty vedou k vysychání sliznic, což způsobuje větší potřebu příjmu tekutin. Pitný režim bychom tedy v zimě neměli omezovat, a to ani v případě, že nemáme pocit žízně. Naopak, často je potřeba na něj myslet více, v zimě velmi často zapomínáme pít. Přitom není řešením několikrát za den vypít velké množství tekutin najednou, důležité je organizmus zavodňovat v menších dávkách, ale pravidelně, v průběhu celého dne.

Co bychom měli v zimě pít?
Základem by měla být, tak jako kdykoli jindy, voda, doplněná čaji, nejlépe ovocnými či zelenými, případně slabým černým nebo na zpestření bylinným. U bylinkových je potřeba trochu opatrnosti, a to zejména v případě, že je pijeme často. Každá bylinka má totiž své účinky a ty je dobré při časté konzumaci znát. Vyhýbat se nemusíme ani přírodním ovocným či zeleninovým šťávám a džusům, nejlépe 100%, které naředíme vodou. Pijeme-li kávu nebo silný černý čaj, je vhodné je vždy doplnit sklenicí vody, protože působí močopudně a organizmus tak tekutin zbavují.

Jak je to s teplotou nápojů?
Zatímco v létě dáváme přednost nápojům studeným a chlazeným (i když ne vždy je to právě ta nejvhodnější teplota, zejména v hodně parných dnech), v zimě vybíráme častěji nápoje teplé. Jsme-li venku, málokdo má chuť koupit si nápoj právě vyndaný z chladničky. Při svých výletech, nákupech nebo jen „přesunech“ z místa na místo se však můžete setkat i s nápoji, prodávanými v tzv. tepličkách, které jsou prodávané a podávané zahřáté na 37oC. Mají příjemnou ovocno-kořeněnou příchuť, díky které nejen zahřejí, ale příjemně na Vás „dýchne“ zimní pohoda.

Co jsou nápoje z tepliček a proč se hodí do zimního pitného režimu?
Jedná se o nápoje Natelo a tepličky jsou boxy, které tyto nápoje ohřívají na teplotu lidského těla, tedy na 37oC. To je pro dodržování pitného režimu, který je v zimě často nedostatečný, velmi výhodné, protože právě při této teplotě jsou nápoje organizmu okamžitě k dispozici. Odpadá tak spotřeba energie na úpravu jejich teploty (v jiné než teplotě lidského těla organizmus tekutiny neumí využít) a může je využít okamžitě. Navíc jedna lahvička o objemu 1/3 litru není zanedbatelný „příspěvek“ do celodenního příjmu tekutin.

Nápoje jsou ovocné, sladké, ale ne přeslazené, bez konzervantů a obsahují poměrně vysoký obsah vlákniny. V jedné lahvičce najdeme až jednu třetinu doporučené denní dávky vlákniny, což je při známém nedostatku vlákniny v naší stravě (konzumujeme jí zhruba poloviční množství, než doporučují odborníci) velmi výhodné. Kde se nápoje prodávají a řadu dalších informací o nich je možné najít na stránkách www.natelo37.cz.


A co alkohol, ten přece v zimě také zahřeje?

Tzv. „tekutý svetr“ je v zimě velice oblíbený. Na alkohol bychom si ale měli dávat velký pozor. Jeho konzumace může být v zimě nebezpečná, obzvlášť, konzumujeme-li ho venku. V první chvíli sice zahřeje, ale jeho působením se nám roztáhnou cévy a my, místo abychom si teplo uchovali, ho začneme ztrácet. Tepelné zásoby rychle zmizí a nám je za chvíli ještě větší zima než před vypitím takového nápoje na zahřátí. Snadno tak dochází k prochladnutí, při vyšší konzumaci mohou být následky i závažnější. V neposlední řadě je potřeba si uvědomit vysokou energetickou hodnotu alkoholických nápojů, která může neúměrně zvýšit náš celodenní příjem energie.


autor: Redakce