Vasektomie - mužská antikoncepce?

Vasektomie - mužská antikoncepce?
18. 11. 2013 12:23

Vasektomie – 100 % antikoncepce pro muže


Mnoho žen cítí, že i muži by na sebe měli vzít určitý díl zodpovědnosti při bránění se nechtěnému těhotenství, ale paradoxně ne všechny se chtějí přitom vzdát vlastní kontroly nad plodností. I přesto jsou metody pro muže středem zájmu a zkoumání už řadu let.

Vývoj mužské antikoncepce komplikuje především složitý proces, kterým vznikají spermie. Vědci testovali několik různých hormonálních preparátů a zjišťovali, zda a jak se osvědčí jejich fungování v praxi.

Dříve se výzkum zaměřoval na estrogeny; od těch se však velmi rychle upustilo, neboť látky sice účinně potlačily vývoj spermií, jenže zároveň vyvolávaly i řadu negativních vedlejších účinků: impotenci, zvětšení prsů a ztrátu zájmu o sex. Později přišel na řadu testosteron.

V roce 1987 odborníci zjistili, že injekční užívání tohoto mužského pohlavního hormonu počet spermií výrazně snižuje, aniž by však ovlivnilo mužskou potenci. A jsou tomu dva roky, kdy australští vědci úspěšně otestovali kombinaci dvou hormonů, testosteronu a progestinu, která zcela potlačuje tvorbu spermií.

Pokud se však muž rozhodně nést plný díl zodpovědnosti za nechtěné otěhotnění své partnerky, jsou tu i jiné metody – jednou z nich je takzvaná vasektomie.


Vasektomie – co to je?

Vasektomie je jednoduchý chirurgický zákrok, při kterém se přeruší chámovody, které vedou spermie od varlat do močové trubice muže. Spermie se po tomto zákroku již nemůžou dostat do pohlavního ústrojí ženy, a tak ji oplodnit.


Administrativní řízení - svobodné rozhodnutí

Zájem o tento trvalý a bezpečný způsob antikoncepce u nás sice stoupá, ovšem zastaralé předpisy a zdlouhavost administrativního řízení svobodné rozhodování o vlastní plodnosti výrazně omezují. Zákon povoluje sterilizaci za velmi striktních podmínek; žadatel musí dosáhnout určité věkové hranice i určitého počtu dětí a zároveň musí komisi lékařů, která provedení zákroku schvaluje, doložit gynekologické potvrzení, že jeho partnerce nevyhovuje jakákoliv metoda antikoncepce. To však není jedinou překážkou.


Kdy vasektomii podstoupit?

Rozhodně se mužům doporučuje počkat s tímto výkonem až na dobu, kdy zplodí dostatečný počet potomků.


Jak výkon probíhá?

Pánové nemusí mít strach, zákrok se provádí v místní anestezii a trvá okolo dvaceti minut. Muž je při vědomí a může zákrok pozorovat. Lékař po znecitlivující injekci provede jeden řez uprostřed šourku, nebo dva řezy po stranách. Chámovody (kanálky), které vedou spermie do penisu se přeruší podvázáním, elektricky či chemicky. Po výkonu lékař zašije otvory na šourku stehem, který se sám vstřebá, a nemusí se již odstraňovat.


A co zotavování?

Jedná se o zákrok na místě pro pány velmi citlivém. Ještě nějakou dobu může být šourek oteklý a bolestivý, situace v intimních partiích se ale obvykle vrací k normálu během krátké doby. Sexuálnímu životu se muž může věnovat tehdy, když už se na to sám cítí. Také platí to, co po jakémkoli jiném zákroku do organismu. Několik dní po výkonu by se měl muž vyvarovat náročných fyzických aktivit.


Určitě nedojde k otěhotnění?

Tak tady pozor, ještě po nějakou dobu po vasektomii jsou v ejakulátu přítomny živé spermie!

Bezprostředně po sterilizaci se pouze doporučuje vyhýbat se minimálně dva až tři dny tělesné námaze a nejméně týden nejezdit na kole. S antikoncepcí (např. kondomem) je však třeba pokračovat ještě určitou dobu po sterilizaci, dokud počet spermií neklesne na nulu. Absolutní neplodnost nastupuje zhruba po dvaceti ejakulacích, kdy se cesty, kudy spermie putovaly, vlastně jednoduše „vypláchnou“.

Při kontrole se odeberou vzorky na přítomnost spermií, a když jsou dva za sebou bez živých spermií, pár se může konečně na tuto antikoncepční metodu plně spolehnout.


Neovlivní vasektomie sexuální život?

Ve většině případů je sexuální život páru stejný jako předtím. Mnohdy ještě lepší, protože odpadá strach z nechtěného těhotenství.

Zákrok nijak neovlivňuje chuť na sex ani vzrušivost muže. Ejakulát muž i nadále vylučuje, jen s tím rozdílem, že už neobsahuje spermie. Ty se vstřebají do těla.
autor: Redakce