Relaxační dotyková terapie - RDT

Relaxační dotyková terapie - RDT
05.03.2014 12:29

Touch therapy – relaxační dotyková terapie, aneb Terapie něhou


Touch therapy – relaxační dotyková terapie, aneb Terapie něhou
Vědci z University of Miami a Touch Research Institutu se věnují otázce důležitosti dotyků pro lidský organismus již od roku 1982. Výsledky jejich prací jsou velmi zajímavé.

Od dětství se nás neustále někdo dotýká. Nejdříve jsou to rodiče, následně partner. Později tyto dotyky ubývají a my zjišťujeme, že se sami dobrovolně uzavíráme do jakési hermetické „bubliny“. Co tato izolace pro lidský organismus znamená, tím se zabývá stále více špičkových odborníků. Výsledky výzkumů jsou velmi překvapivé. Setkáme-li se se stresem, může jít o tzv. pozitivní stres Eustres, nebo Distres – negativní stres.

Eustresem myslíme chvíle naprostého štěstí, zamilovanost, svatbu, úspěch ve škole, povýšení v zaměstnání. Tato forma stresu nás provází pouze omezený čas. Mnohem více jsme zatěžováni Distresem, jehož vliv je dlouhodobý a může končit těžkými formami depresí, v nejhorších případech smrtí. Distres je přímou příčinou mnoha onemocnění nebo zhoršení jejich průběhu, např. Diabetes mellitus, různé formy ekzémů, zhoršení vidění, vředy, astma a dalších chorob. Člověk ve stresu bývá často nepozorný,
nesoustředěný, vypadávají mu vlasy, ve stresu se přejídáme, takže jsme velice rychlí adepti na obezitu nebo na způsobení nějakých nehod či úrazů.

Dotykem proti distresu
Prevencí nebo odbouráním negativního stresu je právě TOUCH – dotyk. Tento dotyk by měl být co nejjemnější. Působí tak na receptory v kůži, které jsou nositeli pozitivních informací nervovou soustavou do mozku. A v tuto chvíli mozek začíná relaxovat, svalová tenze se pomalu uvolňuje a člověk se dostává do těch správných odpočinkových dimenzí. Terapie jsou cílené tak, aby byly každému velmi příjemné. Tento dotyk pomáhá odbourat stresy velmi rychle. Je nutné svěřit se do rukou odborníka, nebo spíše odbornice, protože tuto terapii muži neovládají tak dobře, jako ženy. Terapeutka je velmi senzitivní na místa, která potřebují něhu. Většinou však jsou oblíbená záda v kombinaci: ruce nebo nohy.

Relaxační dotyková terapie je filozofie
Při této metodě se využívá kombinace bříšek prstů, nehtů, šátků či peříček. Metoda je velmi jemná a příjemná a zvláště ženy si tuto proceduru oblíbily. Každý člověk je individualita, proto také ke každému jedinci je nutné při této proceduře přistupovat naprosto jedinečným způsobem tak, aby kýžený výsledek byl co nejefektivnější. Terapie hlavy je úžasnou procedurou, kterou je dobré každou terapii zakončit.

Více naleznete na www.relaxis.cz

autor: Redakce