Před jarním sluníčkem ochrání i běžný make-up

Před jarním sluníčkem ochrání i běžný make-up
6. 3. 2014 7:52

Sluneční záření neprospívá zdraví lidské pokožky v žádném ročním období, ale právě na jaře bychom si na ně měli dát dvojnásob větší pozor.

Kůže se sice po intenzivním opalování zahojí, ale dávky slunečního záření, jemuž byla vystavena, se po celý život sčítají. Každé prudké oslunění urychluje stárnutí pokožky a může navíc přispět ke vzniku rakoviny kůže.

Nejzdravější je slunce jen v takových dávkách, aby si tělo vytvořilo dostatečné množství vitaminu D.

Musíme brát v úvahu, že pokožka nebyla po dlouhou dobu působení slunce vystavena. Je proto velmi citlivá. Pro rozhodování o tom, jakou dobu strávit na sluníčku, je důležitá nejen intenzita slunečního záření, ale imomentální stav ovzduší. Záleží tedy nejen na tom, zda je slunečno či zataženo, ale například také na vlhkosti vzduchu.

Suché prostředí totiž riziko poškození pokožky sluncem zvyšuje.

Proto bychom měli už od jara používat přípravky s ochranným filtrem proti UVA a UVB záření. UVB záření je nebezpečnější. Působí sice jen na povrchu pokožky, ale právě tento typ záření je především odpovědný za vznik rakoviny kůže.

UVA záření, které proniká hluboko do kůže, zase především výrazně urychluje stárnutí pleti.


Kosmetické prostředky proti sluníčku chrání jednak mechanicky, v případě, že obsahují UV filtry, i chemicky. Chemické složky krémů obsahujících UVA a UVB filtr podle Jírové sluneční záření absorbují, mechanické před ním zastíní pokožku.

Mechanickým způsobem může podle Jírové chránit i make-up. Má to však i svá rizika. Při líčení se tvář nepokryje vrstvou hlinky rovnoměrně, a záleží také na tom, jak je make-up hustý a v jaké vrstvě je nanášen. Po rozetření proto nemusí být obličej pokryt kompaktní vrstvou. Proto doporučuje kombinovat vždy make-up s jiným prostředkem.

Nemusí to být jen speciální krémy na opalování, UVA a UVB filtry už obsahuje celá řada denních pleťových krémů. Krémy na opalování obvykle obsahují jak mechanickou, tak chemickou ochranu. V případě mechanické jde obvykle o bílou látku titan dioxin. Ta je někdy patrná na kůži osob používajících ochranné krémy na slunění. Větší množství bývá v krémech pro děti.

Ochranný faktor bychom si měli vybrat podle fototypu své kůže. V České republice převládá fototyp dvě a tři. Pro něj většinou stačí v našich klimatických podmínkách ochranný faktor kolem 8 až 15. Záleží však také na době oslunění. U běžných denních krémů stačí faktor čtyři až osm.

Moderní kosmetika nabízí ještě jednu výhodu. V současné době obsahují pleťové krémy často nejen ochranu proti UVA a UVB záření, ale také antioxidanty a tzv. lapače volných radikálů. To jsou sloučeniny, které se podílejí na vzniku řady nemocí a urychlují i stárnutí pleti.

Ochrana je důležitá zejména pro obyvatele měst. Sluneční záření totiž napomáhá vedle mnoha jiných faktorů tomu, že se molekuly štěpí na volné radikály. Vzhledem k tomu, že se volné radikály nejčastěji tvoří z výfukových plynů, je čekání na zastávce nebezpečné vždy, ale ve slunečném dni ještě více.

Zapomínat bychom neměli ani na vlasy, u kterých může dojít působením UV záření ke zvýšené lámavosti.
 


 
autor: Redakce