Povinná očkování

Povinná očkování
07.03.2014 10:29

První povinné očkování, které maminky se svými dětmi absolvují, je očkování hexavakcínou. Díky němu si dětský organismus vybuduje ochranu proti šesti nemocem: záškrtu, tetanu, černému kašli, onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b, žloutence typu B a dětské obrně. Hexavakcínou se očkuje ve čtyřech dávkách:
první dávka – od devátého týdne a pak další dvě dávky s odstupem nejméně čtyři týdny po každé dávce. Do 18. měsíce věku je pak třeba ještě zajít s dítětem na přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny. Výhodně se dá kombinovat s některými nepovinnými očkováními.

Dále se povinně očkuje proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím podávané v jedné vakcíně ve dvou dávkách (v 15 měsících a mezi 21. a 25. měsícem). Jako alternativu mohou rodiče zvolit očkování, které sice není hrazené, ale chrání děti navíc ještě proti planým neštovicím bez nutnosti vpichu navíc. Plané neštovice představují vysoce infekční onemocnění, které se nejčastěji projevuje výsevem nepříjemně svědivých puchýřků po celém těle, často se přidává i teplota a někdy také závažnější komplikace. 
autor: Redakce