Piha může být příznakem rakoviny

Piha může být příznakem rakoviny
10. 3. 2014 11:19

Piha neboli mateřské znaménko se ze symbolu krásy v poslední době přeměnilo v symbol nebezpečí. Může se totiž snadno vyvinout v melanom – jednu z nejzákeřnějších forem rakoviny.

Každoročně u nás onemocní melanomem více než 1500 pacientů, přičemž jedna pětina z nich na tuto diagnózu umírá,“ vypočítává smutnou statistiku dermatoložka Monika Arenbergerová a dodává, že bude ještě hůř. „Melanom je totiž celosvětově nádor s nejvíce vzrůstajícím počtem nových pacientů. Zároveň ale také nádor, kterému můžeme snáze než u jiných zabránit, třeba tím, že si budeme našich znamének všímat,“ říká Monika Arenbergerová.


Když se piha mění…


Mateřská znaménka jsou vlastně nahromaděný pigment, kožní barvivo, takzvaný melanin. Tyto pigmentové buňky mohou začít nekontrolovaně růst, množit se (a dělají to rády), až se změní právě v melanom. „Upoutat vaši pozornost by mělo pigmentové znaménko, které se mění. Tedy vyvyšuje se, rozrůstá nebo se jinak zbarví.

Závažné jsou pak příznaky jako svědění nebo krvácení,“ říká dermatoložka Arenbergerová.
Pokud něco takového na sobě pozorujeme, měli bychom okamžitě navštívit dermatologa. Ten znaménko zkontroluje, popřípadě vyřízne. „Alfou a omegou je včasné chirurgické odstranění nádoru. Protože ten má tendenci ze znaménka rychle přes lymfatické uzliny metastázovat do jiných orgánů,“ vysvětluje lékařka. I z tohoto důvodu si lidé chodí k lékaři znaménko nechat odstranit, i když je třeba v pořádku.

Ze znaménka se totiž nebezpečný melanom dokáže vytvořit docela rychle. Zvláště pak, když ho často vystavujeme slunečnímu záření.


Nebezpečné slunce


„Sluneční záření se spolupodílí na vzniku melanomu. O tom svědčí i rozmístění jeho výskytu. U žen jsou to nejčastěji dolní končetiny (v létě se nosí sukně) a u mužů trup (v létě chození bez košile),“ říká lékařka a dodává, že až dvě třetiny všech zhoubných nádorů podle výzkumů skutečně přímo souvisejí s pobytem na slunci.
„Nejohroženější jsou pak lidé se světlou kůži a především ti se zrzavými vlasy.

Ti mají často mateřských znamének mnoho, což jsou také velmi rizikové skupiny obyvatel,“ vysvětluje dermatoložka.

I když se ale právě teď rozhodnete svá znaménka před sluncem chránit, vyhráno nemáte. Účinky UV záření se totiž v těle kumulují a negativně projevit se mohou až po řadě let. To znamená, že jste ho už za ta léta klidně mohli ‚nachytat‘ více než dost.


Jak se tedy bránit


„Nejlepší prevencí je skutečně vyhýbání se slunečnímu záření a používání vhodných ochranných prostředků,“ říká Monika Arenbergerová a doplňuje: „Ostatní faktory, třeba dědičnost lze jen těžko ovlivnit. Proto rizikovým skupinám, tedy lidem se světlou pletí, řadou mateřských znamének, či těm, kteří mají maligní melanom v rodině, doporučuji pravidelné kontroly u kožního lékaře, který dokáže snadno odhalit melanom už v raném stadiu.“

Objevíte-li podezřelé znaménko, určitě s návštěvou dermatologa neváhejte. Zkušený lékař umí melanom poznat jen pohledem nebo za pomoci dermatoskopu (speciálně upravené světelné
lupy) bez použití složitých přístrojů.

Definitivní nález pak potvrdí histologie – znaménko
se vyřízne a pošle k vyšetření pod mikroskopem. „Pokud se nádor zjistí v časném stadiu, je docela dobře vyléčitelný,“ říká lékařka.


Kdy je vaše znaménko podezřelé?


Existuje pět parametrů, podle kterých byste svá znaménka měli posuzovat:

1. SYMETRIE Pokud vypadá symetricky (je to kruh nebo ovál),
je to v pořádku. Pozor, když je asymetrické.

2. OHRANIČENÍ Bezpečné znaménko má ostré a pravidelné ohraničení, na pozoru byste se měli mít, když je jeho ohraničení rozpité, neostré, má nepravidelné výběžky apod.

3. BARVA Normální je jednobarevný odstín. Špatná je vícebarevnost, nebo když je znaménko velmi tmavě hnědé nebo černé.

4. PRŮMĚR V pořádku je průměr do 5 milimetrů.

5. VYVÝŠENÍ Pokud je řadu let stejné, i když třeba nad úrovní kůže, problém znamenat nemusí. Nebezpečné je, když začne do výšky růst.


Pokud jsou dva z těchto parametrů v nepořádku, měli byste co nejdříve navštívit dermatologa.
                                                             
autor: Redakce