Některá mateřská znaménka je vhodnější odstranit mimo letní období

Některá mateřská znaménka je vhodnější odstranit mimo letní období
07.03.2014 12:27

Kalendářně zima ještě nekončí, ale den se výrazně prodlužuje a několik typicky jarních dnů již upozornilo, že jaro na sebe nedá dlouho čekat. Máme tedy posledních pár dnů na to, abychom kůži na příchod jara náležitě připravili.

Máte-li kůži zdravou, můžete pomýšlet na různé zkrášlující kosmetické zákroky dříve, než její podstatnou část začnete s oteplujícím se počasím odhalovat. Ne se všemi zákroky je však vhodné začínat právě v těchto měsících vzhledem k tomu, že se musí několikrát opakovat a kůže nesmí být vystavována slunci.

To platí především pro odstraňování jemných plošných pigmentací, drobných jizviček a vrásek pomocí chemického peelingu koncentrovanými AHA kyselinami, ale i pro některé typy laserového ošetření aj.

Co by se dalo ještě stihnout a naopak je vhodné dělat ve chvíli, kdy kůže je po zimě od opálení vybledlá, je odstraňování některých druhů pigmentací a tzv. solárních keratóz (vzniklých především po nepřiměřeném slunění), tetováží, nežádoucího ochlupení a drobných rozšířených žilek v obličeji i na dolních končetinách laserem. Rovněž některá rizikovější mateřská znaménka, jeli to třeba, je vhodnější odstranit mimo letní období.

Ještě máme i dostatek času, abychom podstoupili intenzivnější kúru lymfoterapie, chceme-li vylepšit stav naší „pomerančové“ kůže problémových partií.

U některých typů kožních onemocnění, například u atopiků a lupénkářů, se s oteplením a přibývajícím sluníčkem blýská na lepší časy.

Ne u všech kožních potíží má ale sluníčko blahodárný vliv. Problémy mohou nastat pacientům na slunce přecitlivělým, s projevy solární kopřivky, oparu po oslunění, solárního ekzému aj.

Zde nejvíce škodí první jarní intenzivnější paprsky při nedostatečné ochraně slunečními filtry, a to s vysokými SPF - nad 50. U některých pacientů se projevy dají zmírnit tzv. otužováním specializovanými UV zářiči (výjimečně v soláriích, která jinak příliš nedoporučujeme).

Ti, kdo mají potíže s akné, mohou zaznamenat po slunění výraznější zlepšení, někteří z nich se však mohou dočkat po nějaké době i následného nepříjemného zhoršení důsledkem nárůstu rohové vrstvy. Ta napomáhá uzávěru aknózních mazových žláz a znemožňuje jejich samočištění a uzavírá tak bludný kruh akné.

V tomto případě se sluněním tedy také s rozvahou a raději po poradě s kožním lékařem. Je celá řada dalších kožních onemocnění, u nichž by se měl pacient sluníčku přísně vyhýbat. Nelze je zde všechny vyčíst a upozornění by pacienti měli obdržet od ošetřujícího lékaře.

V každém případě nezapomeňte, že všeho s mírou a že náš životadárce - slunce - se dnes již uvádí jako závažný spolupůsobící faktor při vzniku rakoviny kůže.

Pokud se vám zdá, že právě ta vaše je v tomto směru odolná, pak mějte na paměti alespoň to, že sluneční záření urychluje stárnutí kůže.
autor: Redakce