Hymenoplastika - chirurgická rekonstrukce panenské blány

Hymenoplastika - chirurgická rekonstrukce panenské blány
10.03.2014 11:52

Hymenoplastika

Hymen je blána, která dostala své jméno po řeckém bohu manželství Hymenu. Zčásti překrývá poševní vchod u žen, jež dosud neměly vaginální pohlavní styk. Říká se jí také panenská. Proto bývá první vaginální styk do určité míry bolestivý a spojený s krvácením způsobeným protržením blány.Po prvním vaginálním styku se ve většině případů blána nevratně poruší a další sexuální styky již tyto příznaky neprovázejí.

V některých případech se však na plastickou chirurgii obracejí ženy, které požadují obnovení panenské blány, tzv. hymenoplastiku. Vede je k tomu různá motivace.

Prvním a nejvážnějším důvodem bývají náboženské předsudky a zvyky. Pokud má žena porušenou panenskou blánu před svatbou, společensky ji to v těchto komunitách handicapuje, znevýhodňuje, a v některých náboženských skupinách i ohrožuje.

Nemusí se také vždy jednat o  porušení panenské blány dobrovolným stykem, ale žena mohla být znásilněna nebo byla panenská blána porušena při úraze. Pak se tento handicap stává pro ženu neúnosným psychickým problémem, který snižuje její sebevědomí a pokud není partnerem správně pochopen, může vést až k rozpadu partnerského svazku a celoživotnímu psychickému bloku.

Dalším důvodem bývá, že žena zahajuje společný život s novým mužem a má za to, že je to pro společný život důležité jako důkaz vymazání starého vztahu.

Některé ženy, nebo partnerské dvojice, které tuto situaci prožily společně si ji chtějí zopakovat v určitém životním období znovu, protože žijí v trvalém a dlouhodobém svazku a ztráta panenství  je pro ně spojena s nezapomenutelným zážitkem. Bývá to většinou při určitých životních jubileích a ženy ji dávají muži jako dárek. Zejména v USA se tento trend v posledních letech rozmohl, i když jeho cena je vysoká. Požadují ji zejména žena nad 40 let věku, které většinou podstupují i jiné, omlazovací zákroky.

V některých kulturách se tzv. „ zkouška panenství „ provádí dodnes. Proto se, i když v primitivních podmínkách, rekonstrukce panenské blány prováděla po staletí.Tehdy ovšem stačila jehla a nit a většinou kozí blána. Dnešní plastická chirurgie k tomu již potřebuje anestézii, nejmodernější techniku i hygienické podmínky.

Zákrok není nijak omezen věkem. Lze jej provést poměrně nesložitou úpravou sliznice poševního vchodu. Používá se vstřebatelných stehů, které nedráždí sliznice a citlivou kůži kolem operačního pole. Pokud je pacientka schopna se na delší dobu vzdát sexu, stav se natolik stabilizuje a operovaná sliznice zpevní, že je pak schopna znovu prožít všechny pocity jako při prvním styku.

Zákrok trvá poměrně krátce. Provádí se v celkové anestézii. Je naprosto bezpečný, plastičtí chirurgové spolupracují  s odborníky z oborů gynekologie a urologie, což zaručuje výsledek nejen estetický, ale i dokonalé zachování všech funkcí genitálu.  Ohlasy pacientek jsou jednoznačně kladné.

Hymenoplastika  je poměrně finančně náročný zákrok, na který zdravotní pojišťovny nepřispívají. Orientační ceny jsou volně dostupné, ale konečná cena se odvíjí od individuálních dispozic každé pacientky.

autor: Redakce